Svar: Min søn er ikke sulten
Kære forvirrede mor
Hovedbestanddelen af din søns kost skal fortsat være mælk, så længe han er så lille. 4 x 150 ml = 600 ml og det kan godt være helt okay, hvis din søn også får grød som er lavet på mælk. Ud fra din beskrivelse så lyder han også til at trives og være en glad dreng.
Det er vigtigt at du tilbyder ham mad og væske i små mængder i løbet af dagen og at du ikke presser ham. Hvis han føler sig presset kan han helt nægte at spise.
En madplan for hans alder kan se sådan her ud:
Morgen: Flaske
Formiddag: Grød og evt. en flaske
Frokost: Grød eller grøntsagsmos og evt. en flaske
Eftermiddag: Flaske
Aften: ...
... grøntsagsmos og evt. flaske
Sen aften: Flaske
Nat: Evt. flaske
Jeg ved godt at jeg nævner flasken mere end fire gange og altså mere end din søn får nu og det er ikke sikkert at han vil have det. Du kan tilbyde det, men skal som sagt ikke presse ham. Hvis du synes tre måltider skemad er for meget kan du i begyndelsen nøjes med at tilbyde to skemåltider og efterhånden som han bliver tættere på de 6 mdr. kan du tilbyde ham 3 måltider dagligt.
I begyndelsen vil det være små mængder han spiser og det er helt normalt. Men lidt har også ret:o)
Det at spise lidt men tit kan godt give større appetit.
Held og lykke fremover.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas på din babys sarte hud
Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...
22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.
Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
Viden om børn:
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Leg
For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.
Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.
I takt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.