Annonce

Annonce

Brev:

Nan2 istedet for nutramigen? Og sove og spisevaner


7. maj 2007

Alder:
6 mdr.

Nan2 istedet for nutramigen? Og sove og spisevaner

Kære Helen

Min datter er 6½ mdr og hun ammes stadig ca. 6 gange i døgnet. Hun begyndte på skemad en uge før hun blev 5 mdr. Men først da hun var 5½ måned kunne man tale om, at hun fik et rigtig måltid om dagen……inden for den sidste uge er dette nu oppe på 4 måltider dagligt, hvor hun spiser ca. 1 dl. Hver gang….nogle gange lidt mindre. Hun drikker ca. et snapseglas vand dertil.

Da min mand er allergisk, har hun fået nutramigen i grøden og mosen……det er hun ikke glad for og hun nægter at spise mosen når nutramigen er i. Hun vil heller ikke drikke det ved siden af. Hun kan godt spise grøden med lidt nutramigen i ….men kun ca. et mål……..ellers bliver smagen for gennemtrængende.

Mit spørgsmål nu er så: Når hun nu er 6½ mdr. er det så ok at supplere med Nan2 (flydende og koldt) til maden halvdelen af gangene…i stedet for vand…og så lade være med at bruge nutramigen??

Jeg ved ikke hvor meget mælk hun jo får hos mig…men hvad så når jeg trapper mere ud af ammningen…og hvornår synes du jeg skal sætte antal ammninger ned? Skal hun bare have nutramigen…..og kan jeg så søde grøden med lidt mere frugtmos så smagen ikke er så gennemtrængende?? Eller er det en dårlig ide?

Hendes dage kan variere meget, men ser pt. Ca. (dvs. de sidste par uger) sådan ud(plus minus):

5.00/6.00: Hun vågner

7.00: Hjemmelavet havregrød, med hjemmelavet frugtmos + vand
-ammes
8.00/8.30: formiddagslur (sover ca. 1-2 timer)

10.00: gulerodsmos (er ...


Annonce

... først lige blevet glad for mos de sidste 2 dage…gullerodsmos er et hit)+vand
-ammes
12.30: eftermiddagslur. Ca. 1 time

14.00: fuldkornsgrød+vand
-ammes
16.45: gulerodsmos+vand
-ammes

18.00/18.30: Puttes til natten…..hun har den sidste uge kun sovet 2 gange om dagen…er lidt mere pylret sidst på dagen, men kan ikke sove før dette tidspunkt. Hun vågner kort efter ca. ½ time. Hvis vi tager hende op her, vil hun først i seng ved 21/21.30 tiden. Hun får sutten og sover videre, men har mange småopvågninger de første timer.

23.00: ammes

4.00: ammes

Er vores tidsplan helt hen i vejret? Er det bedst at hun først kommer i seng kl. 20? …med henblik på senere? Og skal dette gøres ved at prøve at prøve at vente lidt længere tid med at lægge hende til at sove om dagen? Vi har det fint med at hun vågner tidligt, men ville synes det var rart hvis hun kunne springe ammningen kl. 4 over…..

Vi spiser ikke middag kl. 16.45, så jeg prøver at spise når hun spiser tidligere på dagen…..er det noget der regulere sig selv? Hun kan ikke rigtig tygge rugbrød eller mad med klumper…..hun får det hele tiden galt i halsen. Er det normalt…skal vi vente lidt? Hun sidder ofte med et stykke agurk og vi er lige begyndt at lade hende sidde med lidt rugbrød, men man skal kigge på hende hele tiden, for hun får det nemt galt i halsen.

Ved godt det var mange spørgsmål, håber du kan hitte rundt i det.

På forhånd tusind tak for hjælpen.

Mange hilsner Gitte

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Vågenperiode om natten

Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...

Læs hele brevet og Helens svar


26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Urolig i aften- og nattetimer

Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 og amning

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.

Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...

Læs mere i Babylex

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce