Annonce

Annonce

Svar: Mad - og søvnplan


30. april 2007

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Iben

Det lyder simpelthen så dejligt at din lille datter har responderet så fint på opstart af skemad og nu har fået en meget bedre rytme og sover så meget bedre både om dagen og om natten. Man skal passe rigtig meget på med at ændre på noget som fungere og derfor vil jeg være meget tilbageholdende med at anbefale jer at røre ved jeres datters dagssøvn, som det ser ud lige nu.

Der er mange børn som sover en lidt længere lur om formiddagen eller som sover to helt ens lure og det er helt okay. Det handler jo om at barnet skal trives og have det godt:o)

I takt med at jeres datter bliver ældre, mellem 6-7 måneder så tænker jeg at hendes lure vil ændre sig helt automatisk. De fleste børn vil i denne alder kunne nøjes med to lure og springe powernappen over og at jeres datter allerede gør dette er helt okay. Det er synd at ændre en vane, som så alligevel skal ændres igen om en måned, når det nu fungerer godt som det er.

Så jeg synes altså ikke at I skal ændre på hendes søvnvaner og det er helt ...


Annonce

... fint at du hjælper hende med at sove videre, når hun vågner efter 40 minutter så hun får den lur, som hun trives rigtig godt med:o)

I forhold til skemad, så synes jeg det lyder som en god idé at forsøge med lidt grøntsagsmos om aftenen. Lad udgangspunktet være jeres mad og lad hende starte med de lidt mildere grøntsager som kartoffel, gulerod, blomkål, broccoli og squash. Det lyder sandsynligt at dette vil kunne give en ændring i forhold til hendes afføring.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Vær i øvrigt opmærksom på at tilbyde hende ekstra vand, da dette også godt kan spille ind på hendes mave. Giv hende f.eks. altid en tår vand, når hun vågner af sin lur, både kl. 11 og kl 16. Man må gå ud fra at hun er lidt tørstig efter at have sovet og derfor her vil tage lidt mere. Hvis hun tager et par snapseglas mere på denne måde så vil det også have betydning. Lidt har også ret.

Ellers lyder det som om I har en rigtig dejlig pige som bare trives rigtig godt lige nu og er igang med en rigtig fin udvikling:o)

Fortsat held og lykke med hende:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gylp

Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.

Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.

Læs mere i Babylex

Fostervandsprøve

En fostervandsprøve er en prøve af fostervandet. Denne prøve kaldes også for amniocentese. Når man tager en fostervandsprøve, så er det primært for at undersøge fostervandet for celler, der med ret stor sikkerhed kan fortælle, om fosteret har en kromosomfejl eller kendte arvelige sygdomme.

Fostervandsprøve tages først omkring 16. graviditets uge, da der først på dette tidspunkt er fostervand nok til, at fosteret kan tåle, at man tager de 15-20 ml fostervand ud, som skal bruges...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.

Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)

Kærlig hilsen
Christine, mor til to


Annonce