Brev:
Falde i søvn selv og afvænning fra flaske

Kære Helen
Vi har tidligere skrevet til dig om vores datter, som nu er 15 mdr. Det har især handlet om søvn og mad, hun har haft problemer med at falde i søvn om aftenen og har aldrig været den store spiser.
Hun blev ammet til jeg startede på arbejde, da hun var omkring 8 mdr., derefter gik vi over til flaske, som hun blev rigtig glad for! – og den forsøgte vi så at trappe ned i løbet af efteråret i takt med, at hun spiste mere og mere almindelig mad. Men aftenflasken har hun beholdt – og gør det stadig. Vi vil dog gerne have hende helt afvænnet fra flasken.
Hele vinteren har hun haft den ene forkølelse efter den anden, vi føler det har været én lang sygeperiode. I sygdomsperioderne har hun næsten ikke haft lyst til mad og har efterspurgt flaske. Det har betydet, at hun har skullet på ”nedtrapning” fra flasken efter hver sygeperiode.
I løbet af vinteren fik vi konstateret, at hun havde væske i ørerne, og som konsekvens heraf besluttede vi sammen med ørelægen, at det eneste rigtige var at få lagt dræn i begge ører (for ca. 1½ måned siden). Herefter fik hun mere appetit og har ”kun” været syg en gang.
Så langt, så godt. Vi skriver primært for at få nogle gode råd omkring det at få hende til at sove om aftenen. Lige nu foregår det ca. som følger:
Efter aftensmad ad to omgange (kl. 17.30 almindelig mad og igen kl. ca. 19 lidt mere almindelig mad el. yoghurt med havregryn og frugt el.lign.) begynder vi putte-ritualet henad 19.45, med at få nattøj på, børste tænder m.v.
Henad kl. 20 får hun en flaske (200 ml) i arm på mor el. far i sofaen, stille snak, læse i bog. Så bliver hun puttet af mor el. far, der synger en godnatsang og hun får evt. lidt mere flaske i sengen (den samme el. fra nr. 2 flaske). Vi er begyndt at forlade soveværelset og lade hende tumle, pludre osv. for sig selv. Hun kan høre os, vi sidder i stuen lige ved siden af. Vi siger godnat, puttesove osv. jævnligt, når hun spørger efter os, viser os evt. i døråbningen. Det går ofte ok ...
... et stykke tid. Meget ofte kommer der så et bleskift efter et stykke tid. Herefter vi putter hende igen.
Nogle gange accepterer hun at blive lagt/sat i sengen og sidde stille for sig selv, andre gange er det slut med at forlade soveværelset, for NU vil hun ikke forlades og vil krammes, holdes om, nægter at lægge sig, og begynder så at lave en masse vrøvl. Det kører tit op i gråd og så har vi erfaring for, at endnu en flaske er det eneste, der kan tilfredsstille hende. Alt i alt kan klokken godt blive 21.00 og 21.30, før hun er faldet i søvn. Og det er vi oftest også!
Vores spørgsmål er: Hvordan kommer vi ind i en bedre putte-situation, og får hende til at falde i søvn af sig selv? Og har du nogle gode råd til hvordan vi helt vænner hende fra flasken? Det med at give flaske i sofaen skulle være en start til at droppe flasken i sengen, og vi ville så efterhånden erstatte flasken med en kop mælk, men denne plan er efterhånden en del gange blevet droppet, når en ny sygdomsperiode har ”ramt os” og gråden er blevet for stor.
Men det kan jo ikke blive ved på denne måde. Hun er nok det man vil betegne som mælkedranker, hvilket vi tænker er rigtig skidt pga. risikoen for fejlernæring – ikke mindst når det kombineres med, at hun bestemt ikke spiser alting. Hun vejer i øvrigt omkring 9,5 kg (for 4 uger siden). Hun har generelt været temmelig afvisende over for grøntsager, de skal sniges ind i form af blendet kød/grøntsagssovs. Er dog begyndt at spise f.x. rå rød peberfrugt og har hele tiden haft det fint med rå gulerødder og agurk, men vi vil også gerne have hende til at spise nogle kogte/stegte grøntsager i lidt større mængder end de få hun tager i rå stand.
Og så lige på falderebet: jf. hendes ikke alt for høje vægt: har du gode råd til en særlig ”opfedningskur” vi kan forsøge?! Vi prøver med godt med smør på brødet, smør i morgengrøden, piskefløde i gryderetter osv. Er det en rigtig taktik og/eller kan du anbefale andet?
Mange hilsner og tak for gode råd
A
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Søvnrytme dreng 18 måneder - del II
Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...
4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...
Viden om børn:
Donorhjælp
Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:
1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.
Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





