Brev:
Søvn om dagen - 4 mdr.

Hej Helen
Jeg har tidligere skrevet til dig omkring vores søn (4 mdr) og hans sovevaner som pludseligt ændrede sig fra den ene dag til den anden. Før kunne vi lægge ham udenfor om dagen i hans barnevogn hvor han snildt kunne trække en 2-3 timer om formiddagen og en lur om eftermiddagen (2-3 timer) vel at mærke UDEN at vågne. Sidst skrev du at dette var meget normalt i denne alder og at nogle troede at det var mangel på mad.
Vi prøver så vidt muligt at holde en rytme selvom det nogle gange er svært da han jo også ændrer lidt på disse. Han sover godt om natten hvor han blir puttet omkring 19-20 og sover så indtil mellem 05-07 om morgenen. Nogle gange kl. 05 hvor han så får en flaske og blir puttet igen da han ikke skal komme i en vane med at vi står op kl. 05. Han får udelukkende mme og vi skal til at skifte fra NAN 1 til NAN 2 da han jo er 4 mdr. Han får ikke andet end mme pt.
Vi vil nødigt komme ind i en rytme hvor han "powenapper" så hvordan får vi ham til at ...
... få en sammenhængende og god søvn igen? Når vi lægger ham ud i barnevognen sover han som regel med det samme men vågner så op typisk efter ½ time til 3 kvarter hvor han ligger og vræler og vrider sig i barnevognen og er hysterisk.
Vi har så gjort det at vi har ladet ham ligge og prøvet et give ham sutten hele tiden (selvom han også spyttede den ud) og så trillede barnevognen frem og tilbage da vi har holdt fast på at han min sku ha 2 timer formiddag og 2 timer eftermiddag. Nogle gange ser det ud som om at han ikke sover dybt men har lidt, halvt åbne øjne. Vi har prøvet at tage ham op efter de ca. 3 kvarter hvilket har resulteret i en meget vrøvlet og træt søn. Han gaber en del om dagen så noget må jo tyde på at han ikke er helt udhvilet?
Hvordan får vi en glad og tilfreds søn om dagen som får en god, sammenhængende søvn tilbage? For en gut på 4 mdr har vel stadig brug for en del søvn om dagen også selvom han sover de der 9-10 timer?!
På forhånd tak for dit svar :-)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
Viden om børn:
Høj stol til baby
Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.
Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.
De...
Bæresele
En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.
I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.
Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".
Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.
Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.
Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.
Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)
Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)
God sommer




