Svar: Hvor meget skemad? - 5 mdr.
Kære Camilla
For at starte med det sidste, så lyder det meget alderssvarende med 3 lure dagligt. De fleste børn vil først omkring 6 måneders alderen begynde med de to lure, således at de nogle dage vil kunne springe den sene powernap over og andre dage fortsat vil have behov for den.
Det lyder derfor sandsynligt at din drengs opvågninger handler om udviklingsspring (tigerspring). Han udvikler sig meget i øjeblikket. Det er både sprogligt og motorisk. Du vil sikkert kunne fornemme at han pludrer mere og at hans verbale udtryk varierer mere end tidligere - måske er han begyndt at bruge lidt læbelyde, eller skrige højt? Du vil også opleve at han bruger sig selv mere, triller omkring, bruger sine hænder mere bevidst, begynder måske at få fat i sine tær osv. Uroen i kroppen om dagen giver også uro om natten.
I forhold til skemad og øgning af dette, så vil 2 måltider normalt være passende ...
... for hans alder. Nogle børn kan dog godt spise 3 gange dagligt og det afhænger lidt af hvor meget han egentligt spiser af skemaden. Hvis han spiser store portioner, så kan det godt nogle gange være en fordel at give lidt mindre og så give 3 gange dagligt, for samtidig at give plads til mælken. Det vil sige at det nogle gange godt kan være en fordel at give 1 dl. 3 gange dagligt og følge efter med bryst/flaske i stedet for at give 1½ dl 2 gange dagligt og det så betyder at mælken springes over.
Så måske du skal ind og ændre lidt på tilbuddet om dagen. Han drikker jo både vælling og nan og lyder således til at være sulten om natten... Men igen kommer det helt an på, hvor meget risgrød og mos han indtager. Måske skal du i stedet ind med en ekstra flaske i løbet af dagen, han har jo fortsat et meget stort mælkebehov
Håber mine tanker hjælper lidt videre. Rigtig meget held og lykke fortsat:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer
Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Omega-3 og amning
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.
Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...
Høj stol til baby
Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.
Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.
De...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.











