Svar: Søvnbesvær og nej tak til far
Hej med dig
Der sker rigtig meget i jeres liv i øjeblikket og det er kun naturligt at jeres dreng reagerer.
Det er rigtig dejligt at du venter dig igen (tillykke med det), men det betyder også at jeres hverdag har ændret sig. Endnu ikke meget, men alligevel. Din mave begynder at fylde lidt nu, der er ikke helt samme plads på mors skød som der plejer at være, samtidig så bærer du sandsynligvis ikke rundt på din søn eller løfter ham, som du nok ville have gjort for bare ½ år siden. Ikke at du skal slæbe rundt på ham, men bare for at sige at han oplever en forandring selvom det måske ikke er noget stort.
Det er naturligvis uheldigt at han sover så let at han vågner om natten når du skal ud at tisse. At han søger dig er helt naturligt og det er okay synes jeg. Det betyder ikke at han vil begynde at kræve dig så meget mere om natten, når den lille kommer. Tiden må vise, hvad tiden vil bringe.
Som du beskriver det, så ligger tingene meget oveni hinanden og det taler jo for ikke at lave alt for mange omvæltninger på en gang, men at forsøge at bibeholde de sædvanlige rammer så godt som muligt.
Det er dog vigtigt at I alle får sovet og det gik jo ellers lige så godt, så med den alder jeres dreng har nu, ...
... så tænker jeg at det måske ville være godt, hvis I kunne få det børneværelse til ham lavet så klar at en seng kan komme derind. Det er klart I ikke kan og skal gøre alverdens ud af det, når I alligevel skal flytte, men det lyder fornuftigt at få ham på eget værelse så hurtigt som muligt, så også han får lov til at sove om natten.
Har han lært at sove på eget værelse, så må man formode at det også bliver lettere at sove der, når den lille kommer og når I skal flytte. To børn i soveværelset kræver godt med plads og flytter I ham for sent til eget værelse, så vil han jo hurtigt føle at han bliver fjernet og den lille nye får hans plads - så der er nødt til at være lidt afstand imellem det.
Mit råd idag er derfor at få det værelse gjort klar og få ham flyttet derind snarest muligt, kommer I for tæt på fødslen af den lille ny og flytningen til England, så bliver det sværere at få ham ud, da han vil føle sig forvist og naturligt vil blive ulykkelig.
Måske vil flytningen til England være så stor en omvæltning at han må tilbage i soveværelset igen, men også her må tiden vise det. Og at han lige nu foretrækker mor er helt naturligt på grund af de forandringer der sker.
Rigtig meget held og lykke med det hele:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
Viden om børn:
Madras til barnevogn
En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.
Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...
Nakkefoldsscanning
En nakkefoldsscanning foretages i 11.-13. graviditetsuge, og her kigger man via et ultralydsapparat, som køres rundt på den gravides mave, på barnet inde i livmoderen.
Denne scanning kaldes også 1. trimester-scanning, og man ser efter:
- om der er liv
- om der er mere end ét foster
- hvor langt du er henne - man fastsætter datoen for forventet fødsel.
Hvis du ønsker at vide, om dit barn kan have en kromosomafvigelse som f.eks. Downs Syndrom, så...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.
Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!
Venlig Hilsen Mira
P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!






