Brev:
Lede ved morgenmad
Hej Helen
Min datter, Julie, på snart 7 mdr. er ikke særlig glad for morgenmad. Jeg har indtil videre prøvet at give hende fuldkornsgrød og havregrød. Havregrøden har jeg prøvet at iblande lidt frugtmos. Når jeg introducerer maden for hende, så går det godt det første stykke tid (et par uger), men så begynder hun lige så stille at afvise den, for til sidst ikke at ville spise mere end et par skefulde. Er det simpelthen et spørgsmål om, at jeg skal variere hendes morgenmad, eller er hun bare typen, der ikke gider at spise morgenmad? Jeg tænker selvfølgelig med gru på de næste mange år.
Hun spiser ellers næsten alt og har ikke behov for variation ved andre måltider. Hun vokser fint, og virker i det hele ...
... taget som om hun trives.
Dagens måltider ser således ud:
Morgenmad: 1 dl fuldkornsgrød - hvis jeg er heldig, spiser hun en halv portion. Ca. 1/2 efter morgenmaden får hun tilbudt 120 ml. mme.
Formiddag: en halv bolle med en eller anden form for pålæg (fx ost). Spiser ofte det hele.
Frokost: Hun får 1 1/2 dl øllebrød, spiser ofte næsten det hele
Eftermiddag: Det samme som eftermiddag. Ca. 1/2 time senere får hun tilbudt 200 ml. mme, hun drikker oftes omkring 160 ml.
Aften: 100 g. kartofler, 75 g. grøntsager, 25 g. kød. Spiser med stor glæde dette måltid - spiser næsten det hele.
Før sengetid: ca. 210 ml. vælling.
Herefter får hun ikke mere, førend morgenmaden.
Med venlig hilsen
Linda
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Udstyr til nyfødt - tjekliste
Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.
En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:
- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.