Brev:
Ingen succes med grød og vælling
Hejsa
Min søn på 5 måneder er nået dertil, hvor mælken ikke holder så lang tid mere...og han kan nu ikke "sove igennem" om natten mere som han ellers har gjort de sidste måneder.
Han virker meget interesseret i når vi andre spiser, og kan gå helt i stå med hans leg. Så vi har prøvet til med risgrød u. extra smag, men med en lille smule sveskegrød i...men han ser ud til at kløjs i konsistensen. Og efter vi har prøvet til i nogle dage får han nu samme reaktion bare ved lugten af grøden.
SP mente at vi skal holde pause med grøden i 2-4 uger, og istedet prøve med vælling på flaske.
Uheldigvis giver det samme resultat. Han har aldrig brugt flaske, og første gang ville han gerne sutte på den, men da der kom noget ud af sutten var det samme reaktion som med grøden.
Har heletiden fået ...
... at vide at frugtmos først må introduceres, efter han har lært at spise grøntsager..så det har vi ikke prøvet med.
Jeg føler mig lidt presset, da jeg skal starte ham i DP når han bliver 7 mdr...og ved ikke lige hvordan jeg kommer videre..om det bare er at vente nogle uger og prøve igen eller om der er nogle fif :o)
Han står normalt op ved 7-8 tiden, sover en ca 2½ times formiddags lur og det samme over middag..en lille morfar sidst på eftermiddagen, og bliver puttet kl. ca 20. Jeg har før vækket ham og tanket ham op med midnatstid, men nu vågner han kl 23 og er sulten..derefter spiser han igen ved 3 tiden og igen ved 6-7 tiden.
Så jeg håber du har nogle råd, her imens jeg sidder og mindes hvordan det var lige da vi kom hjem med ham...det er ihvertfald ca den samme mængde søvn :o)
Rikke
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...
26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...
Viden om børn:
Tvillingefødsel
Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.
En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.
Man...
Vugge - vugning, bevægelse
At blive vugget, vippet og bevæget er med til at stimulere det lille barns vestibulærsans, også kaldet labyrintsans. Denne sans udvikles tidligt i graviditeten, og det ufødte barn får stimuleret denne sans, når moderen bevæger sig rundt. Når den gravide mor går omkring, så bliver barnet naturligt vugget og bevæget i livmoderen.
Det indre øre består af to dele: Balanceorganet og sneglen (Cochlea). Disse to dele kaldes med en fællesbetegnelse for labyrinten. Balanceorganet består...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.