Annonce

Annonce

Brev:

Grød fire gange om dagen?


14. januar 2007

Alder:
5 mdr.

Grød fire gange om dagen?

Kære Helen

Det er godt nok ikke lang tid siden vi sidst havde fat i dig, men jeg har lige brug for et godt råd igen :-)

Vi er begyndt at give Laura grød (risgrød) og det går over al forventning. Hun er rigtig glad for det, og sidder med åben mund og venter på næste mundfuld. Når hun er mæt vender hun hovedet den anden vej. Hun spiser ca. en lille dl. pr. måltid.

Vi har indtil videre givet hende en lind grød, som ikke er for tyk i konsistensen, det svarer vel til en tyk sovs. Hun tilbydes vand til grøden.

Hun bliver stadig ammet henholdsvis:
- sen aften inden hun skal sove,
- én gang om natten,
- tidlig morgen og derefter ca. tre gange i løbet af dagen - altså gennemsnitlig ca. en seks gange i løbet af et døgn.

Du har tidligere rådet os til at give hende to mindre måltider på en dag, fremfor ét stort. Til at begynde med, fik hun tilbudt grød én gang om dagen, for hurtigt at få det tilbudt to gange om dagen, henholdsvis morgen og aften.

Vi er dog ude i nu, at hun får grød op til ...


Annonce

... fire gange på en dag. Hovedmåltiderne + en lille smule om aftenen.

Om aftenen (et par timer efter aftensmaden) er hun sulten, men vil ikke tage brystet. Tilbydes hun grød spiser hun fint og er veltilpas bagefter. Sådan som vi forstår og læser hendes signaler, er der ingen tvivl om, hvad hun helst vil ha'.

Skal vi forsætte med det, eller er det alt for megen grød og alt for lidt mælk? Det skal lige siges, at det ud af de ca. seks amninger på et døgn, kun er ca. halvdelen der er "fulde" måltider. De andre gange, spiser hun ikke igennem. Nogle gange skal hun blot have slukket tørsten.

Skal vi i stedet skære ned på antallet af grødmåltider, og i stedet give hende noget tykkere grød, mos eller hvad synes du?

Jeg ved du henviste til, at vi skulle tro på, at hun selv kan regulere sine behov, og som sagt er der ikke tvivl om, hvad det er hun gerne vil. Jeg er bare nervøs for, at hun ikke får mælk nok, når hun får grød op til fire gange på et døgn.

Med venlig hilsen
en nok lidt for bekymret mor :-)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Madras til barnevogn

En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.

Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...

Læs mere i Babylex

Proprioceptive sans

Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.

Den proprioceptive sans kaldes også muskel-ledsansen, stillingssansen og den kinæstetiske/bevægelsessans. Denne sans er kroppens evne til at opfatte bevægelse, muskelkraft, kropsstilling, og det sker ved hjælp af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.

Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.

Kærlig hilsen Stine


Annonce