Annonce

Annonce

Brev:

Søvnproblemer - 5 mdr.


11. december 2006

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Søvnproblemer - 5 mdr.

Hej Helen

Vores dreng er nu ved at være 5 mdr. For ca. 3 uger siden begyndte vi at lægge ham i hans tremmeseng ved siden af vores seng. Det fungerede faktisk ret godt og han vågnede knap så mange gange om natten for at ville spise. Det var dejligt at vi endelig oplevede lidt succes på søvnfronten:-)

MEN nu den sidste uges tid har han nægtet at ville sove i tremmesengen! Han blir stadig ammet i søvn om aftenen ved 19.30 tiden ca. Derefter lægger vi ham i tremmesengen og der sover han så et par timer, hvorefter han vågner og græder. Vi prøver at trøste ham uden at han skal spise hos mig, men det ender som regel med at det eneste der kan få ham til at falde til ro igen er ved mig. Derefter nægter han at ligge i tremmesengen.

Vi forsøger gentagne gange men han græder bare mere og mere indtil vi til sidst opgiver og ligger ham ved siden af mig i sengen - så sover han!

Vi synes bare vi efterhånden trænger til at have vores seng for os selv, og han vågner også for mange gange og vil spise når han ligger der!

Men vi ved bare ikke, hvordan vi skal få ham til at sove i sin egen seng igen!

Vi har forsøgt og forsøgt med at ...


Annonce

... lære ham at bruge sut om natten, men det VIL han bare ikke!

Jeg har prøvet at ligge en trøje som lugter af mig i hans seng og jeg har prøvet at ligge en varmepude derned inden han blir puttet så der er lunt, men ingenting synes at virke!

Noget andet er at han stadig vågner og vil spise 4-5 gange mellem kl. 19.30 hvor han falder i søvn til næste morgen hvor han vågner ved 7 tiden.

Sundhedsplejersken siger at han kun burde spise 1 gang, men hvordan vi skal vænne ham fra det ved jeg simpelthen ikke! Synes vi har prøvet ihærdigt!

Han får grød 2 gange om dagen nu hvor han spiser ca. ½ dl. hver gang. Men synes ikke det har ændret på hans nattespiseri.
Vores sundhedsplejerske var ved at snakke om at en sidste udvej kunne være at jeg skulle indlægges med ham et par døgn for at de kunne hjælpe os med at bryde denne vane, men jeg undrer mig bare over hvad de mon kan gøre? Tager de ham når han vågner og græder så? Men hvem siger de kan trøste ham?

Tja, håber du kan finde hoved og hale i mit indlæg og jeg ved godt du heller ikke har den gyldne løsning, men måske har du en mening om det og et par gode råd!...:-)

Venlig hilsen D.G.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ymer og ylette

Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.

Læs mere i Babylex

Menstruation - efter fødsel

Det er meget forskelligt, hvornår menstruationen begynder igen efter en fødsel. Hos nogle kvinder kommer menstruationen allerede efter ca. 8 uger, men det er også helt normalt, at menstruationen først kommer et år efter, at du har født.

Hvis du ammer, vil det ofte udskyde din menstruation, så menstruationen først vender tilbage, når du begynder at trappe ned i antallet af amninger eller helt er stoppet. Men menstruationen kan vende tilbage på forskelligt tidspunkt, uanset om du...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Dette er mit første brev til dig - men mærkeligt nok, så har det ikke været muligt for mig at finde svaret i hverken bøger eller ved søgning på nettet, så jeg håber, at du kan gøre mig klogere.

På forhånd tak, Emilies mor


Annonce