Annonce

Annonce

Svar: Søvnbehov 10 måneder


9. december 2006

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære mor

12 timers søvn i døgnet for din datter er måske lidt under gennemsnittet, men dog acceptabelt synes jeg og spørgsmålet er derfor hvordan du bedst griber det an.

Et eller andet sted tænker jeg, at du jo har travet gade op og ned og intet hjælper, hun vågner alligevel. Så hvorfor blive ved med at gøre det? Måske skulle du overveje simpelthen at tage hende op, når hun vågner efter 30-45 minutter. Det kunne være passende hvis middagsluren kunne ligge f.eks. 9.30-10/10.30.

I forhold til hendes alder, så er det normalt at hun ikke sover længere end dette når hun tager sin formiddagslur. Mere kan du ikke forvente og derfor tænker jeg at du måske skal prøve at fokusere mere på at hun nu har sovet en lille lur og så skal hun op og spise, lege osv.

Efterfølgende skal hun så sove sin middagslur og her kan du prøve at trække hende lidt, hun kunne f.eks. blive lagt til at sove middagslur kl. 13. Jeg ved ikke hvad tid du plejer at putte hende, men jeg tænker at dette måske kunne hjælpe jer lidt videre. Om eftermiddagen kunne hun måske sove 1½ time og kan hun ikke det, så fred være med det. Du kan jo ikke tvinge hende til det og det lyder som om det efterhånden er temmelig surt for jer begge. Derfor måske en større accept af at hun hører til den børn som ikke sover særligt meget.

Det lyder som en udmærket idé at I prøver at lære hende at sove i egen seng, ...


Annonce

... da det lyder som om I meget nemt kommer til at forstyrre hinanden. Det vil også være godt at I får skabt nogle nye rutiner nu inden du skal til at passes ude.

Det er rigtig godt at hun tager imod flasken og spiser af denne. Det giver jer jo en vished om, hvorvidt hun vågner af sult eller om det er et andet behov. Hvis hun er mæt og tilfreds, så sover hun jo bedre end hvis hun faktisk er sulten. Det at give flaske kan også være rigtig godt i forhold til at få lidt faste tider på og det vil være okay at hun får en flaske tidlig morgen og en flaske om aftenen, når hun skal sove. Hvis du tror det får hende til at sove en bedre middagslur, så kan hun også få en flaske her, men det er vigtigt at hendes mælkeindtag holdes på et minimum med den alder hun har nu.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det er korrekt at den 3 lur ofte kan undværes i denne alder, men et eller andet sted så handler det jo om at hverdagen skal fungere i jeres lille familie. Hvis det således fungerer bedre at lillepigen sover 3 korte lure i løbet af dagen i stedet for en kort og en længere lur, så må det være sådan. I skal prøve at køre en rytme som passer til jer og det kan jo godt tænkes at det ville betyde noget for hendes nattesøvn, hvis hun fik en lille powernap sen eftermiddag. Det må komme an på en prøve.

Håber at mine overvejelser hjælper jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke med hende fortsat og rigtig god jul:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Hormonbehandling

Hormonbehandling i forbindelse med fertilitet bliver brugt til at stimulere æggestokkene til at udvikle og modne flere ægblærer (follikler). Ved en almindelig cyklus udvikles normalt én ægblære, og ved hormonstimulation tilstræber man, at der modnes mindst 4 æg. I nogle tilfælde kan der udtages mellem 8-12 æg.

Der findes forskellige typer af hormonbehandling, og hvilken type der vælges afhænger af den enkelte kvinde, årsagerne til barnløshed, og evt. tidligere...

Læs mere i Babylex

Babynest

En babynest er oprindeligt en svensk opfindelse, som efterhånden har spredt sig over hele verden. Også i Danmark er det meget populært at bruge en nest til sit barn.

En babynest kaldes også en babyrede, og den bruges til at lægge dit barn i, når du gerne vil have, at dit barn skal føle sig omsluttet og holdt, og du ikke selv kan have dit barn i armene. Det vil sige, at hver gang du lægger dit barn fra dig, fordi du f.eks. skal ordne vasketøj, lave mad, tale i telefon eller...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit hurtige svar - jeg ser altid tingene fra en anden vinkel når jeg læser dine svar - en vinkel som man ikke altid selv kan se tingene fra, når det er kørt lidt i hårdknude.

Glæder mig altid til at høre fra dig

Mange hilsner
Lillepigens mor


Annonce