Brev:
Svær at mætte - 13 mdr
Hejsa Helen
Jeg har lige et par "hurtige" spørgsmål.
Efter Benjamin har ligget syg i sidste uge og næsten intet spiste har han taget revanche og grovspiser for at sige det mildt.
Der går ikke meget længere end to timer efter han har taget en meget stor portion havregrød til morgenmad før han kan tage en til. Det samme gælder for rugbrøden og hans aftensmad.
Her til aften fik han en kæmpe portion ris med karrysovs og kylling og efter en lille time tog han en portion (over 1 dl) havregrød. Han sover meget uroligt og vågner og græder om natten, som jeg tror kan skyldes sult, derfor har jeg sat madmængden op i løbet af dagen, men jeg synes nu det er lidt voldsomt for en lille en på ca. ti kilo.
Har du nogle forslag til noget mad, som kan mætte ham mere? Skal vi skifte bondebrøden ud med noget andet rugbrød som mætter længere?
Hans dag ser således ud:
6.30 - havregrød (1dl)
ca. 9.00 - en bolle med smør, frugt.
11.00 - ...
... Et stykke bondebrød med pålæg
14.00 - tilbydes frisk frugt, riskage eller bolle i dagplejen.
15.00 - hentes og køres straks hjem og får gerne en portion grød, mannagrød, hirse eller majs grød.
16.00 - Spiser gerne et glas frugtmos.
17.30-18.00 - aftensmad, kartofler, ris pasta, kød - hvad vi andre nu får.
19.30 - fik normalt en flaske vælling, men det var før han blev syg. Nu får han grød eller en portion aftensmad til.
Kan du fortælle mig lidt om hans mentale udvikling nu han er 13 mdr? - Kan det have indflydelse på, at han vågner om natten og er ked af det?
Når han vågner vil han gerne op og hænge, så falder han til ro. I nat var han vågen fire gange, hvor jeg måtte ind og tage ham op og trøste. Det virkede som om han faldt bedre til ro, da jeg tog hans babydyne og lagde ned til ham, så han næsten lå og krammede den. Han har ellers en nusseklud som han bruger, så det undrede mig lidt.... Hvad tænker du om det?
Knus fra Camilla
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. august 2025 | Amning | 13 mdr.
Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...
7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far
Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...
24. juli 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Kære Helen, Du har tidligere hjulpet os med gode råd og ro i maven, så jeg...
17. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Kære Helen Beklager at jeg skriver igen, men du giver så utrolig gode og...
8. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Indkøring i dagpleje - 15 mdr.
Kære Helen Min søn på 15 måneder er for en uge siden startet i dagpleje....
Viden om børn:
Sele til barnevogn
Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.
Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.
Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...
Dåb
Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.
I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.
Før dåben skal I vælge mindst 2 og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.