Brev:
Bruger mors bryst som sut for at sove

Tak for en skøn brevkasse - nu har jeg brug for et af dine rigtige gode råd.
Min skønne lille dreng på snart 3 måneder vil kun falde i søvn med mit ene bryst i munden. Det er helt klart, at han bruger mig som sut, så han kan sove. Jeg har tidligere haft succes med at fjerne brystet lige før han sover, men det kan jeg ikke længere. Han bliver ophidset og meget sur, når jeg forsøger. Det er selvfølgelig hårdt for mine bryster, og det er hårdt, at han ikke kan falde i søvn på egen hånd.
Min kæreste og jeg er uenige omkring dette. Han mener ikke, at vores dreng "udnytter" mine bryster og ...
... derfor skal have lov fortsat at falde i søvn med mit bryst i munden. Jeg mener, at vores dreng skal lære at falde i søvn selv, uden brystet.
Han nægter at tage en sut - vi har haft ham i "sutteskole", men det går altså bare ikke. Så mine spørgsmål er: Har han bedst af, at han får lov til at bruge mig som sut noget tid endnu? Hvis ikke, hvordan kan jeg så få ham vænnet af med det?
Det vil ikke ske uden skrig og skrål i laaang tid om aftenen og dagen, men jeg er klar til at stå det igennem, så hvordan kan jeg bedst håndtere det?
Kærlig hilsen
En frustreret mor, der ikke vil bruges som sut
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.
Påklædning - efterår og temperaturer
Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn
Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...
4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten
Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...
Viden om børn:
Rodfrugter
Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.
Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.
Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...
Ører - øreproblemer hos baby og børn
Siden 2005 får alle nyfødte i Danmark tilbudt en screening for hørenedsættelse få dage efter fødslen. Hvis det viser sig, at barnet har en medfødt hørenedsættelse, er det vigtigt, at man får startet behandling så tidligt som muligt.
Mange børn vil have nedsat hørelse i en periode f.eks. på grund af mellemørebetændelse eller væske i mellemøret. Et barn, som gennem længere tid har nedsat hørelse, vil ikke reagere på lyde og vil have langsom eller manglende sprogudvikling. Hvis...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




