Annonce

Annonce

Svar: Hæmorider - 8 mdr.


3. november 2006

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Anne

Det lyder sandsynligt at Karla har fået en lille hæmoride pga forstoppelse og du skal være opmærksom på om det gør ondt på hende. Måske har hun også en lille rift, det der hedder en analfissur. Hvis hun har ondt, så er der nemlig en risiko for at hun holder sig yderligere, og derved forværres hendes forstoppelse.

Det lyder dog også som om at Karlas problem hænger meget sammen med hendes væskeindtag og I må virkelig prøve at få godt med væske i hende. Hvis hun ikke gider flaske med mælk, kan I så ikke prøve med lidt fortyndet juice eller vand af kop.

Modermælkserstatning er naturligvis vigtigt for at sikre hendes jernindtag og det ville være godt, hvis hun kunne få de 400ml mme dagligt, så I ikke skal til at give hende jern, som vil stoppe maven yderligere. I kan bruge mme koldt, som alternativ til sødmælk og I kan således også komme mme på en portion frugtgrød, så I via maden på den måde også får lidt ekstra mme i hende.

At sikre hendes mælk og jernindtag ved at give flaske morgen og aften, synes jeg er helt i orden. Så ...


Annonce

... må hun spise formiddag i stedet for morgen og hun kan således godt få mad nok i løbet af dagen. Det er en god idé at øge fiberindholdet i hendes kosten ved at benytte grovere brødsorter, øllebrød og ved at øge grønsags- og frugtindholdet. Men igen kræver øgede fibre også øges væskeindtagelse.

Jeg forestiller mig at man der hvor I bor, kan få en del dejlig frugt og prøv derfor at tilbyde hende mere af dette og at tænke alternativt, f.eks. blende frugt med lidt mælk/mme så I på den måde også får ekstra væske i hende. I kan også lave smoothies, hvor I blender is med frugt. Hold jer fra banan, da det kan virke forstoppende, men mange slags frugt og bær kan bruges.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Hvis hæmoriden irriterer og virker smertefuld, så synes jeg I skal få hende set af en læge. Man kan i Danmark købe creme til hæmorider, som får den til at trække sig sammen og I må få lægen til at vurdere, hvorvidt noget sådan kunne være aktuelt for jeres lille pige. Hvor I bor, kan man højst sandsynligt også få noget der kan hjælpe.

Rigtig meget held og lykke og god weekend:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.

Dagpleje opstart

Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sygt barn

Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.

De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.

Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.

Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...

Læs mere i Babylex

Søvn

Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.

Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid gode råd... Din hjemmeside er til stor hjælp. Især for os udenlandsdanskere som ikke har en sundhedsplejerske til rådighed på samme måde som man har i Danmark.

Tak, for alt det du gør.

Udlandsdanskeren


Annonce