Brev:
Nok at spise - større portioner

Hej Helen
Min datter er nu 4 måneder. For 2 uger siden gik vi over til flaske, da amningen aldrig helt har fungeret. Hun spiser fint af flasken, men jeg er lidt bekymret over portionsstørrelserne.
Mens hun blev ammet, havde jeg på fornemmelsen at hun "sjatspiste", og den tendens er fortsat nu hvor hun får flaske. Hun spiser i gennemsnit 100-120 ml per gang, en sjælden gang 150 eller 200 ml, ca. 7 gange i døgnet. Hun giver meget sjældent selv udtryk for sult, så jeg har tilbudt hende mad ca. hver tredje time dagen igennem, og når hun får flasken sutter hun ivrigt.
Efter at have læst her på siden og talt med egen sundhedsplejerske, er jeg begyndt på at tilbyde hende mad når hun vågner og igen ca. 1-1 1/2 time senere, og de par dage hvor vi har gjort det på den måde har hun spist ca. 70-100 ml. per gang, altså et sted mellem 150 og 200 ml på de to måltider samlet (efter lur og inden næste lur). Er det et ok indtag?
Det at ...
... hun spiser 100 ml. 1 time efter hun sidst har spist, tyder jo for mig på, at hun ikke fik spist sig ordentlig mæt ved sidste måltid, på trods af at jeg absolut ikke kunne få hende til at spise mere.
Jeg vil lige tilføje at hun er en glad, aktiv og motorisk meget fremmelig pige, der har fuld fart på hele tiden. Ved sidste vejning i går vejede hun 6,7 kilo.
Hvis disse små, hyppige måltider er vejen frem, er det så noget vi skal fortsætte med, eller er der noget jeg kan gøre for at få hende til at spise lidt færre gange, men så lidt større portioner ad gangen? Jeg har tænkt på at begynde at give hende grød, kan det måske hjælpe hende til at kunne spise lidt mere ad gangen? Eller skal vi bare se tiden an og se om hun spiser lidt større portioner, når hun bliver ældre?
Eller skal jeg bare acceptere at hun spiser lidt men tit og ikke er et af de børn der spiser 1/6 af deres vægt?
På forhånd tak for dit svar,
Med venlig hilsen
Anne
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn
Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...
20. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Tilvænning af barnevogn og klapvogn
Kære Helen Min søn på snart 4 måneder er svær at putte til lur. Som de...
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
Viden om børn:
Sygt barn
Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.
De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.
Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.
Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...
Vælling
Vælling er en tilskudsblanding, og det minder i sammensætning om en tynd grød. Tilskudsblading adskiller sig fra modermælkserstatning ved at have et højere indhold af protein og visse mineraler. I følge sundhedsstyrelsen er der ikke grund til at give barnet tilskudsblanding fremfor modermælkserstatning. Og børn der bliver ammet har heller ikke ernæringsmæssigt brug for at få vælling.
Vælling kan tidligst gives til barnet fra 6 mdr.´s alderen, og det anbefales, at man ikke giver...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







