Annonce

Annonce

Svar: 9 måneder gammel dreng sover urolig om natten


26. september 2006

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

For det første er det helt okay og bare rigtigt dejligt at din lille dreng er glad, charmer og trives. Det skal du ikke være bekymret omkring, - bare glæde dig over.

Med hensyn til amningen, så lyder det som en god idé at stoppe amning. Især fordi det lyder som om det er med til at holde ham igang om natten, hvor han i stedet skulle sove.

Jeg kan ikke rigtig læse ud af dit brev, hvorvidt din dreng sover i eget værelse eller hos jer. Umiddelbart får jeg det indtryk at han sover hos jer, og det første skridt ville derfor være at flytte ham ud af soveværelset, hvis I har mulighed for det.

Du kan overveje om du skal stoppe amningen helt fra den ene dag til den anden. I stedet må far så tilbyde lidt vand eller alternativt lidt lun mælk af en kop, hvis det er nødvendigt i en overgang. Det er en god idé at far tager over, da han ikke forbindes med amning.

Du kan også forsøge om du kan nøjes med at kærtegne ham, vugge ham blidt osv. samtidig med at du kun tilbyder brystet kortvarigt. Når han har suttet lidt og er faldet til ro, så forsøger du at få lirket brystvorten ud af munden på ham. Stille og roligt ...


Annonce

... kan han så lære at finde roen uden brystet og kun ved de kærtegn du har indført i stedet.

Jeg tænker at det at amningen forsvinder vil gøre at han begynder at sove bedre og kunne sove et lidt længere træk. Det at han så vidt muligt ikke tilbydes mælk om natten er medvirkende til at han så også spiser mere i løbet af dagen og dermed bliver mere mæt - og så også sover bedre om natten. Tingene hænger jo sammen.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Du ammer ham rigtig meget i forhold til hans alder og han har brug for meget mere mættende mad i stedet for brystet. Jeg er ret sikker på at det vil gøre en forskel.

Man kan diskutere, hvorvidt han skal have en flaske i stedet for. Måske vil det hjælpe jer og det vil være et forsøg værd, men samtidig har han også en alder, hvor man jo ikke behøver introducere en flaske. Han kan drikke sit behov af en kop og flasken skal man jo også af med igen. Det er et valg I må tage.

Så kære Maj, der er nok ikke andet for end at amningen trappes ned eller fjernes helt, selvom det er hårdt. Jeg er ret sikker på at det vil hjælpe jer alle til en bedre søvn. I har alle brug for sammenhængende søvn - både mor, far og sønnike:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udmalkning af modermælk

Når du ønsker at malke ud og gemme din mælk bør du følge nedenstående retningslinier:

1) Vask dine hænder
2) Malk lidt mælk ud og kasser dette (ca. en spiseskefuld). Den første mælk kan være inficeret med bakterier fra huden og brystvorten. Når barnet ammes er dette uden betydning, men når mælken skal gemmes, er det vigtigt at den er helt ren.
3) Malk ud i en rengjort (skoldet) plastik flaske - kan købes på apoteket og de kan bruges flere gange, hvor du rengør og...

Læs mere i Babylex

Lus hos børn

Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:

1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.

2. Så kommer du en god portion balsam...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusind tak for dit svar sidste gang med søvn-fase-skift-problemer. Tænk engang - det virker! Og nu har vi bøvlet i en hel måned med en træt lille pige, så det er bare så skønt at kunne lulle hende i søvn på en god måde. Plus - at du skrev det med perronen og sovetoget.

Tak,
fra forældrene til pige på 6 måneder


Annonce