Annonce

Annonce

Brev:

5½ måned spiser kun i søvne


20. september 2006

Alder:
5 mdr.

5½  måned spiser kun i søvne

Hej

Vi har en dejlig datter på 5½ måned. De første 2 måneder blev hun ammet, men nægtede så pludselig brystet. Vi gik i gang med sutteflasken, men med blandet succes - hun spiser ikke ret meget. Det jo ulempen ved flasken - man fokuserer nu pludselig på milliliter.

Hun har aldrig været begejstret for sutteflasken og nægter kategorisk at tage den i vågen tilstand - sådan har det været i næsten 3 måneder nu. Den eneste måde hun vil tage sutteflasken på, er når hun sover. Så bytter vi sutten ud med sutteflaske og så tager hun fat - nogle gange drikker hun 40/50 ml. andre gange 150 ml.

Hun er meget følsom når hun sutter og den mindste forstyrrelse så går måltidet i stå (hun vågner). ...


Annonce

...

Vi har prøvet utallige typer mme i flasken med samme trælse resultat (NAN1, Blå og grøn allomin).

Nogle dage får hun 600/700 ml. på denne sovende måde andre gange kun 300 ml. og det er jo langt fra nok. Heldigvis er hun ved at kunne håndtere skemad (grød og frugtmos), men her svinger det også, hvor meget hun får.

Vi prøver lige nu med 2/3 skemåltider om dagen (morgen, middag og aften) samtidig tilbyder vi mme eller vand af kop - nogle gange drikker hun, andre gange ikke.

- Hvordan kommer vi ud af rytmen med, at hun kun tager flasken i søvne?

De fleste dage virker hun trivelig, men vi kan godt mærke humørforskelle, hvis hun ikke har spist (nok).

Venlig hilsen
Søvnspiserne...

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alle dine gode brugbare svar. Min lille dreng stortrives og jeg nyder ham så uendelig meget.

Jeg må sige dig at du giver gode konkrete råd og i din vejledning kan man mærke din store interesse og enorme faglige ekspertise. Du er en fantastisk sundhedsplejerske og jeg er så glad for at have fundet dig.

Mange hilsner
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce