Annonce

Annonce

Brev:

Aftensmad og putning


18. september 2006

Alder:
5 mdr.

Aftensmad og putning

Hej Helen

Vi har Anders som bliver 5 mdr. d. 28/9. Han har igennem de sidste 14 dage fået noget grød, hvilket han spiser med stor appetit så ingen problemer der.

Mit spørgsmål går på, hvordan jeg mest hensigtsmæssigt placere hans måltider.

Ligesiden han var 4 mdr. har vi haft et fast ritual der hed, putning kl. 19-19.30 hvor han får en en flaske vælling (spiser mellem 100-150 ml). Det indførte vi for at få en blidere overgang, da vi efter en måneds lang ferie skulle fra Grønland og tilbage til Danmark.

Nu er han så begyndt at få grød og mos 2-3 gange ...


Annonce

... daglig, hvor en dag oftest ser således ud:
6.30-7. vågner og ammes
8: sveskemos m. vand af kop spiser ca. 5-10 tsk.
9: lægges til formiddagslur
12: grød spiser 1 dl vand af kop og ammes efter måltidet
14: lagt til eftermiddagslur
15-16: ammes når han vågner af sin lur
18. grød spiser ca. 1 dl vand af kop
19. puttes med vælling spiser nu kun 50-100 ml

Jeg synes ikke rigtig at han får mælk nok, han har våde bleer og afføring hver 2. dag som han plejer. Men hvad siger du, hvilke foreslag har du til en evt. ændringer af dagen i forhold til madtiderne.

Helle

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mødregruppe

De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.

Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.

Det kan være en stor glæde at mødes med andre...

Læs mere i Babylex

Hår - babys hårpragt

Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.

Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.

De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusinde tak for dit svar. Det er rart at blive mindet om alt det positive ved børnehavestarten, det er jo det jeg skal forsøge at give videre ;-)

Tak fra Tina


Annonce