Brev:
5 uger gammel - hvor meget kan han spise?

Hej igen Helen
Jeg syntes efterhånden jeg er lidt forvirret omkring min amning: Jeg har hele tiden ammet i 30-45 min, 6-8 gange i døgnet, og det har fungeret ok. De sidste 3-4 dage har min søn simpelthen ligget ved brystet i timevis! Jeg er for en uge siden begyndt at tage minipiller (det skrev jeg også et spørgsmål til dig om), og til at starte med, tænkte jeg at det kunne have noget med disse piller at gøre, men nu syntes jeg jo efterhånden, at min krop burde have indstillet sig på de nye forhold.
Idag har han f.eks. ligget fra kl. 12 til ca. 16!!! Han går selv af og på med mellemrum, men når han er "på" sutter han lystigt, så jeg tænker at det ikke er "hygge-sutteri"??? Så er min tanke, at det måske er fordi at jeg stadig ikke producerer mælk nok efter min mini-pille start...? Men jeg kan jo ikke se hvor meget han får fra brystet. Jeg kan jo mærke at mine brystvorter har det rigtig hårdt med det her, og jeg kan da ikke forestille mig at jeg rent faktisk har haft mælk i hele den periode ...
... fra 12 til 16 hvor han har ligget ved mig og suttet...?
Jeg har lige (3,5 time efter dette store måltid fra 12-16) givet ham en flaske MME for at se, hvor meget han rent faktisk kan spise, og han har slugt 150 mL. Han søger nu igen allerede tre kvarter efter. Derfor er mit spørgsmål nu, hvor meget skal en 5 ugers dreng ca. have i een amning?? Jeg har hørt at der er en ligning der ca skulle angive hvor meget en baby kan "tåle" i eet måltid og med den ligning får jeg det til at han kan tåle ca. 93 ml.
Min tanke har hele tiden været, at hvis han søger og sutter på sin arm m.v. så er han (stadig) sulten og skal have. Desuden gylper han ikke særlig meget efter hvert måltid. Jeg har tidligere skrevet til dig om, at han skreg meget efter næsten hvert måltid og jeg har troet at det var mavekneb, men kan det være fordi han vil have mere? Det ligner nu mavekneb, fordi han krummer sig sammen og strækker sig ud og laver grimasser samtidig.
Håber du kan hjælpe for nu er jeg ved at være meget forvirret...
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.
Påklædning - efterår og temperaturer
Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn
Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...
Viden om børn:
Fontanellen
Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.
Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...
Ærter
Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.
Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.
Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.
Ærter indeholder protein, samt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




