Annonce

Annonce

Brev:

Også slank baby


30. august 2006

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Også slank baby

Kære Helen Lyng Hansen

Den direkte anledning til jeg meldte mig ind, var gårsdagens læserbrev 'Slank baby'. Også jeg har en småtspisende dreng, Carl på 3½ måned, så læserbrevet ramte mig direkte, for jeg har også savnet kontakt med andre mødre der oplever frustrationen og bekymringerne ved de daglige måltider.

Lidt af vores baggrund: Carl fik en infektion under fødslen, så vi tilbragte de første 14 dage på neonatalafdelingen med at slå den ned og få amningen i gang. Det var en kamp og lykkedes kun delvis. Det tog ham en måned at lære at skabe vacuum, holde det og dernæst spise, men det gik og går stadig langsomt og dovent. Derfor har vi også kørt med bryst+flaske indtil Carl for 5 uger siden med skrig og skrål valgte flasken fra. Meget uhensigtsmæssigt midt i den værste sommerhede og jeg ikke havde mælk nok.

Jeg gik så i gang med at maratonamme, samtidig med at vi blev ved med at tilbyde flaske, men det er ikke mange ml der ryger ned, desværre.

Han tabte 250 gram ved sin spisekrise (lægen blev naturligvis inddraget) og har siden kun langsomt taget på - 100 gram om ugen. Han vejer nu på 6500 gram og sidst han blev målt 64 cm lang (måling v. 2,5 md.) (fødsel: 3700 g/54 cm).

Vi bliver fulgt tæt af vores ...


Annonce

... sundhedsplejerske, som synes han trives på sine egne betingelser og at vi nu skal have noget ro og tro på at Carl er en dreng, der gerne vil være slank og som selv kan regulere sit behov. Derfor har hun besluttet først at komme om en måned, men jeg kan naturligvis ringe efter hende.

Men hvert bleskift er mere spændende end jeg bryder mig om. Og her kommer mit dumme spørgsmål, som i virkeligheden handler om at blive beroliget. Hvad er en våd ble? Jeg er aldrig i tvivl om at han har tisset, men der er bleer der ikke er særligt tunge - er det ok, vores historie taget i betragtning?

Han er en vågen og opmærksom dreng der smiler flere gange i løbet af dagen - griner nogle gange med lyd på - og gerne vil lege. Han holder sit hoved ganske flot, men bliver rasende når jeg lægger ham på maven. Han kan også brokke sig gevaldigt i løbet af dagen og hvis der sker for meget om ham, bryder han helt sammen og skal trøstes og skærmes.

Ellers tusind tak for en meget oplysende hjemmeside, som jeg læser næsten dagligt. Det er som en virtuel mødregruppe, hvilket er utrolig hyggeligt når man lige er flyttet fra byen til landligt villakvarter, og samtidig oplever barslen som bekymringsfuld, men også overraskende kedsommelig.

Venlig hilsen
Anne

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvnproblemer - 2 måneder

Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fisk og børn

Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.

Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.

Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...

Læs mere i Babylex

Rotavirus

Rotavirus er den hyppigste årsag til diarré og opkastninger hos spædbørn. De fleste børn smittes mens de er mellem 6-24 måneder. De får kraftige opkastninger, vandig diarré og måske feber og barnet er i risiko for at få væskemangel. Symptomerne kan vare op til 7 dage.

Tegn på væskemangel er tørst, irritation, uro, sløvhed, indsunkne øjne, tør mund og tunge, tør hud og sparsom vandladning. Hvis du ikke kan få dit barn til at drikke og du oplever et eller flere af ovenstående tegn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusinde tak for dit svar på mit sidste brev vedrørende min dreng. Det varmede at blive mødt med forståelse og indsigt – i forhold til lige netop den problematik vi var i på daværende tidspunkt.

Venlig hilsen
Mor til dreng på 3 år


Annonce