Annonce

Annonce

Svar: Eftermiddagssøvn, 4 måneder


3. marts 2006

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Heidi

Velkommen til:o)

Børns søvnbehov er jo forskelligt, men generelt kan man sige at netop omkring 4 mdr´s alderen kan man begynde at lave lidt faste rutiner omkring putningen og man kan begynde at se lidt mere på klokken end kun at se på barnet.

Et barn på 4 mdr, vil som regel have behov for at sove 3 gange i løbet af dagen. Sammenlagt vil lurene om dagen vare ca 5 timer og nogle vil sove lidt mere andre lidt mindre. Om natten vil barnet sove ca. 10 timer (afbrudt af mad), således at det samlede søvnbehov vil være ca 15 timer i døgnet.

At jeres datter vågner tidligt om morgenen er således forventeligt, hvis hun ofte sover før kl. 19 om aftenen, fordi hun falder om af udmattelse og gråd.

Du skriver at hun starter med at sove 6-7 timer og herefter melder sig hver 2 time. Det vil sige at hun puttes kl 19 og først vågner kl. 02? Det er jo i princippet rigtig flot, og hvis I har brug for aftenerne sammen så skal I overveje, hvor meget I lige nu og her vil ændre på dette. Nogle forældre synes jo det er dejligt at børnene sover om aftenen, men til gengæld kræver børnene så deres forældre på andre tidspunkter og hos jer er det så om natten.

Umiddelbart tænker jeg at det måske kunne være rart for jer at hun begyndt at være lidt mere på om aftenen, men så til gengæld flyttede de 6-7 timer til om natten. Altså at hun lærte at sove det lange stræk om natten i stedet for om aftenen.

For at ændre denne rytme er det vigtigt at I nu begynder at prøve at lave en mere fast plan for dagen. Det tager lidt tid fordi hun netop skal have en helt ny rutine og erfaring, men tiden arbejder også for jer i og med at hun jo også skal have skemad på et tidspunkt. Skemaden er med til at give rytme og skabe mæthed, så hun forhåbentlig på sigt kan sove bedre ...


Annonce

... om dagen også. En god dagssøvn er vigtigt for en god nattesøvn.

En plan for dagen kunne se således ud:
Morgen: Bryst
Formiddag: Bryst og puttes til formiddagslur
Frokost: Med tiden lidt grød og bryst og så puttes til middagslur
Tidlig eftermiddag: Bryst
Sen eftermiddag: Bryst og sover igen en lidt kortere lur end de andre
Aften: Med tiden lidt grøntsagsmos og bryst
Sen aften: Bryst
Nat: Evt. Bryst

Det er en rigtig god idé at forsøge at give hende mælk sen aften. Du skriver at du har forsøgt, men jeg synes du skal prøve igen - er hun ikke i stand til at spise i søvne?

Hr I overvejet at prøve med en flaske, da hun skal passes af far og da han jo af gode grunde ikke kan amme? Det er rigtig godt at det kan lade sig gøre at du ammer, når du er hjemme, men en flaske kunne måske være en hjælp for far i længden.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Hvis I forestiller jer dette, så kunne det være en god idé at prøve at introducere en flaske for hende, f.eks. om aftenen (det kan jo godt være med din udmalkede mælk). Der er nemlig en risiko for at hun vælger flasken fra og foretrækker brystet, hvilket man jo heller ikke kan fortænke hende i. Jo ældre hun bliver, jo sværere kan det dog godt være at få hende til at tage flaske.

Hvis I slet ikke ønker at hun skal have sutteflaske, så må du blive ved med at prøve at lægge hende til i håb om at hun så flytter sit lange søvnstræk med tiden.

Når I putter hende så prøv at gøre det lidt før I egentlig synes hun virker træt. Hendes gråd og ulvetime kan godt skyldes at hun er for træt på det tidspunkt. Prøv derfor, når I laver en fast plan for dagen, at finde tidspunkter som ligger lidt før, de gør nu og se om det vil gøre en forskel.

Med hensyn til ørepropper, så må I prøve at spørge på apoteket:o)

Fortsat held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

1. oktober 2026 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang fra middagsluren

Kære Helen. Tak for din brevkasse og for din tidligere hjælp. Nu har jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Baby døgn rytme

Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...

Læs hele brevet og Helens svar


13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Overstimulering og babysøvn

Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex

Allergi børn

Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.

Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så er det mig igen…..Tusind tak for dit svar og mange brugbare råd til min søns dagsrytme og nattesøvn. Vi vil straks gå i gang!

Kari, mor til dreng på 6 måneder


Annonce