Svar: Aftensmad - tvillinger
Kære Skytte
Det er dejligt at dine drenge trives så godt og at de har sagt nej tak til natflasken uden problemer. Dagen forløber også fint og din plan ser således fin ud.
Umiddelbart tænker jeg at du skal lade være med at fokusere for meget på indtaget til aften. Lad dem spise hvad de har lyst til, men fortsæt med at tilbyde dem forskelligt. Du giver dem jo grønt og forskelligt til frokost og hvis du varierer med forskelligt kød og fiskepålæg her, så får det lidt varieret kost på denne måde.
Det undrer mig dog at du skriver at du serverer mad for børnene først og selv spiser ...
... bagefter. Jeg tror det er vigtigt at I prøver at spise sammen alle sammen, fordi jeg tænker at drengene så måske gerne vil prøve at smage, hvad der er på din tallerken. Samtidig er der meget socialt i at spise.
Så mit umiddelbare bud er at du laver mad til jer alle sammen og serverer dette for dine drenge. Sørg for at der er lidt forskelligt udbud, at det appellerer til synet i farvevalg osv. som du allerede gør til frokost. Spis sammen alle sammen, men prøv så ikke at fokusere for meget på deres indtag. De lyder jo som om de i øvrigt har det rigtig godt.
Fortsat held og lykke med dem alle 3:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
Viden om børn:
Håndudmalkning
Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.
- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.
- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.
- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...
Omega-3 til gravide
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).
Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.
Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...









