Brev:
Amning og begyndelse på fast føde

Hej
Jeg er begyndt på at give mit barn fast føde. Han er helt vild med risgrøden og efter en uge har jeg introduceret ham kartoffel/gulerodsmos. Men det er han til gengæld slet ikke vild med - hverken det hjemmelavede eller købte. I går blandede jeg det så op med risgrød og det gik meget bedre. Så det vil jeg gøre fremover og så løbende ændre på fordelingen, så der til sidst kun er mos tilbage - er det den rigtige måde? Har du andre forslag til, hvad jeg kan tilbyde ham i stedet for?
En anden ting er, at jeg fornemmer, at jeg ikke har så ...
... megen mælk. Jeg har ammet mit barn fuldt ud indtil han var ca. 5 ½ måned. Men siden jeg for 14 dage siden begyndte på fast føde - nu to gange dagligt ca. 1 dl. hver gang. - har han ikke været så interesseret i brystet og afviser det ofte. Jeg føler nu, at mælkeproduktionen er gået ned - selv efter 6 timer, hvor han ikke er blevet ammet, er mine bryster ikke spændte og fyldt med mælk - er der noget, som jeg gøre ved det eller skal jeg begynde på modermælkserstatning men så forsvinder jo mælken efterhånden helt?
På forhånd tak for hjælpen. :-)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
Slik
Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.
Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.
Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.
Ifølge...
Krydderurter
På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.
"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






