Svar: Søvn, 17 måneder
Hej med dig
Det lyder bestemt som om I er kommet ind i en rytme, som er uhensigtsmæsssig på sigt. Jeg synes det er rigtig godt at I giver jeres datter tryghed og vægter dette højt, men samtidig tror jeg også at jeres datter et eller andet sted fornemmer at I har svært ved at lade hende være alene. Hun er ikke i stand til selv at sætte grænsen, men vil gerne have mere og mere, hvilket man jo ikke kan fortænke hende i - hvem ville ikke hellere sove hos mor og far end for sig selv?
Men I har alle brug for en sammenhængende nattesøvn og det har jeres datter faktisk også. Derfor er det nok lidt af en bjørnetjeneste at lade hende være så meget hos jer.
Da hun sover fint i vuggestuen, så har hun altså ikke noget problem med at falde i søvn og sove for sig selv. Måden hun bliver lagt på er dog nok forskellig fra måden I gør det på. Der skal også være forskel, men jeg tror det er vigtigt at I et eller andet sted også prøver at vise hende at det nu er sengetid og ikke hverken tid til underholdning eller putte i flere timer. Hvem af jer er bedst til denne opgave?
Jeg vil foreslå at I overvejer om ...
... hun kan ligge i eget værelse. Derefter vil jeg foreslå at I prøver at putte hende med bamse, dukke og sut, syng en sang, læs en bog (beslut på forhånd hvor mange historier), sig godnat, kys hende og gå. Vær kun væk i 3 minutter, så ind til hende igen, putte godnat og gå, kun væk i 3 minutter, også selv om hun ikke græder så gå ind til hende før hun bliver ked af det. Hvis hun rejser sig i sengen og står op, så læg hende ned, put hende igen, gå igen osv.
Deet er det jeg kalder for "se-til-metoden". Hele tiden vise at I er der, men også at hun skal lægge sig ned og sove. I kan ikke forklare hende at I er der, men I kan vise hende det ved at vise jer og være der.
Vær opmærksom på at hun godt kan vågne om natten, fordi hun drømmer. Her skal hun naturligvis trøstes - måske en tår vand og så puttes igen. Nogle gange vil hun kunne sove videre i sin egen seng, andre gange vil hun have behov for at komme over i jeres seng, men det vil så også være i orden, når det er midt om natten eller tidlig morgen.
Hold hinanden fast i at sammenhængende søvn er vigtig for jer alle.
Fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.
Søvnunderskud og lange putninger
Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...
Viden om børn:
Omega-3 og amning
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.
Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...
Ærter
Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.
Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.
Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.
Ærter indeholder protein, samt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.
Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)
Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.
Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!
Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!
Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder







