Annonce

Annonce

Svar: Græder når han skal sove


7. januar 2006

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Sally

Der sker meget for jeres dreng i øjeblikket. Rent aldersmæssigt er han igang med seperationsfasen, hvor han ikke forstår at I er der, selv om han ikke kan se jer og samtidig er du begyndt at arbejde og hverdagen har således ændret sig. Han har derfor en alder, som i højere grad end tidligere, kræver jeres forståelse, omsorg og nærvær.

Han har også en alder, vhor man meet nemt kan få givet ham nogle rutiner, som han holder fast ved. Han husker mere nu og han forstår rigtig meget af det talte sprog, selvom han ikke selv er i stand til at sige så meget verbalt. Tilgengæld bliver han bedre og bedre i stand til at gøre sig forståelig med mimik og fakter.

Det betyder at man på den ene side skal forsøge at opretholde en god vane, rutine, men samtidig også skal give den tryghed som barnet har behov for. Det er en meget svær balance.

Når jeg læser dit brev, så får jeg indtryk af at jeres dreng af en eller anden grund har en dårlig erfaring med sin seng. Han græder ulykkeligt, når han puttes der, hvorimod i klapvognen sover han uden problemer.Han har således ikke problemer med at ...


Annonce

... sove eller falde i søvn - kun relateret til sengen, hvorfor det? Kan I ændre på det? Det er vigtigt for ham at sengen er et rart sted at være.

For nogle er løsningen faktisk at lade barnet sove i klapvognen indendøre i en periode, simpelthen for at få barnet til at 'glemme' sin dårlige erfaring med sengen og gøre at man så kan arbejde videre med putning i sengen. Alternativet kunne også være at han blev puttet i klapvognen eller i jeres seng og så blev flyttet ind i sin egen seng senere.

Jeg ved godt at der er delte meninger om ovenstående og at mange ikke er enig med mig i dette. Jeg tror dog det er vigtigt at man prøver at holde fast i det der giver en rolig aften for alle, både barn og forældre. Det er ikke rart for hverken barnet eller forældrene, hvis barnet skal græde sig i søvn og være helt ulykkelig hver aften. Det er ikke meningen at det skal være en kamp.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Dog, som jeg også sagde tidligere, så er det vigtigt hele tiden at holde sig for øje, hvad det er man gør og hvad konsekvensen er på længere sigt.

Håber du kan bruge ovenstående lidt videre.

Fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Insemination

Hvis man har problemer med at blive gravide, så kan man blive behandlet med Insemination.

Insemination er den enkleste fertilitetsbehandling og den kan hjælpe, hvis manden har lettere nedsat sædkvalitet.

Behandlingen foregår ved at man fører en portion sæd direkte ind i livmoderen. På den måde springes sædcellerne den første del af vejen til ægget over og chancen for graviditet er dermed større. Derudover bruger man en 'oprenset' portion sæd, det vil sige en mere...

Læs mere i Babylex

Bug Buster

Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.

Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.

Du kan købe "Bug Buster"...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for en god brevkasse. Vi er i den kedelige situation, at vi ikke har haft glæde og gavn af vores egen sundhedsplejerske. Vi har fundet dine svar meget relevante.

Tak fra os.


Annonce