Annonce

Annonce

Svar: Spiseglæde og mad til snart 7 mdr. pige


13. december 2005

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Marianne

Hvis din datter er glad for den neutrale risgrød, så kan du godt gå tilbage til den for en kortere periode. Risgrød har den fordel at den faktisk kan bruges som basis også for grøntsager, således at du ikke bruger frugtmos som topping, men i stedet bruger f.eks. gulerodsmos som f.eks. topping. Det lyder måske ikke så lækkert, men det kan være en måde at få barnet til at skifte fra grød til mos.

Når det er sagt, så synes jeg også at din datter trænger til nye smagsoplevelser og hun er så gammel nu, at hun skal have mad som smager af noget. Jeg vil i første omgang foreslå dig at du prøver at lave en basismos selv, som f.eks. kartoffelmos. Herpå putter du så noget af det mad, du kan købe på glas. Vælg de kød- og grøntsagsprodukter som er fra 6 mdr og se hvad hun siger til det.

Stille og roligt lader du din egen mad udgøre mere af hendes mad og får ændret på konsistensen, så det passer til din datters udvikling. I løbet af den næste månedstid, vil hun kunne spise mere og mere af din mad og du kan således begynde at give hende f.eks. pastaskruer, når hun er ca 8 mdr gammel og skal øve sig lidt i at tygge.

Havregrød om morgene kan være en god grød, da den er grovere i konsistensen og giver en anden mæthed. Øllebrød kan være godt til frokost, da det kan være en fin overngang til at skulle have rugbrødshapsere, når hun begynder at kunne tygge.

Mad der smager af noget er rigtig godt og du må ...


Annonce

... derfor gerne krydre det lidt med f.eks. timian og oregano. En ret med pastaskruer, tomatsovs lidt krydderi og lidt ost kan være lige sagen, når hun bliver lidt ældre og er kommet igang med det med grovere kost.

Hvis din datter er meget interesseret i din tallerken så lade hende prøve at smage lidt af dit. Hun må spise rigtig mange ting med den alder hun har. Kød og fisk bør være lavet i ovnen eller være kogt - altså uden stegeskorpe, hun kan få sovs lavet med sødmælk eller fløde eller sovs lavet af grøntsager, grøntsagsmos kan laves af stort set alle slags grøntsager, prøv f.eks. at lave mos af gulerod, knoldselli, persillerod og pastinak. Husk altid fedtstof i hjemmelavet mad.

Der findes en amerikansk kogebogsforfatter, som hedder Annabel Karmel - hun skulle lave nogle fine retter til børn. Flere af hendes kogebøger skulle også være oversat til dansk.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Fortsæt med at give din datter mad, som hun kan sidde med i hånden, så hun selv deltager så meget som muligt. Prøv også at putte maden på en gaffel, som hun selv fører til munden, hvis det er mere interessant.

Tilsidst vil jeg lige sige at du skal være opmærksom på at ud ikke får skruet amning op, så hun får for meget mælk hos dig. Hun skal stadig have en del mælk, men det er jo svært at vurdere indtaget, når man ammer og måske får hun så meget at det tager pladsen og lysten til at spise?!

Håber ovenstående hjælper dig lidt videre. Fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex

Kravle

De fleste børn begynder at kravle, når de er mellem 8-12 måneder gamle. Nogle børn kravler dog allerede i 6 måneders alderen, og andre børn springer kravlestadiet helt over.

Det er vigtigt, at barnet kravler, da det har stor betydning for barnets motoriske udvikling og kunnen senere i livet. Når barnet kravler styrkes armmusklerne, og barnet øver sig i at holde hovedet oppe og i at bevæge det frit i alle retninger. Det sker små rytmiske bevægelser i ryggen, som er vigtigt for at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Hvor er det skønt at jeg kan skrive til dig og tak for dine altid fyldestgørende og indlevende svar - det savner jeg meget fra min egen sp!

Mange hilsner
Rikke, mor til dreng på 5 måneder


Annonce