Annonce

Annonce

Brev:

Råd til sikker søvn


25. juli 2025

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen

Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem måneder. Han er en skøn og nem baby, som også i løbet af de sidste to måneder er blevet ret god til at sove. Han tager en formiddagslur på 1,5-3 timer i barnevognen udenfor og en 1-2 timers eftermiddagslur i barnevognen eller slyngevuggen. Om natten vågner han en eller to gange, bliver ammet og falder i søvn igen. For nylig lærte han at rulle om på maven, og lige siden har han foretrukket at sove sådan. Han er ikke så god til at komme om på ryggen igen selv.

Mit spørgsmål drejer sig om, at jeg, lige siden han blev født, har været meget bekymret for, at der skulle ske ham noget, mens han sov. Jeg gjorde det - måske ikke særligt hensigtsmæssige - at jeg googlede risikoen for vuggedød og kvælning, og de sociale medier flød over af råd og advarsler til sikker søvn for babyer og historier fra mødre, der havde oplevet alle mødres værste mareridt, fordi de ikke havde overholdt alle disse råd.

Rådene er f.eks.: Aldrig sov med barnet i sengen, aldrig fald i søvn mens du ammer, baby må kun sove på en flad overflade på ryggen uden nogle løse genstande omkring sig.

Når min søn sover, er jeg nu ofte nervøs for, at han ikke kan få luft. I barnevognen fordi han sover i en voksipose, der har en slags dyne-hætte omkring hovedet. I slyngevuggen og autostolen, fordi han ikke ligger helt fladt, og jeg har læst, at hvis babys hage falder ned mod brystet, kan de potentielt ikke få vejret. I hans bedside-crib om natten, fordi han vender sig om på maven med hovedet ned mod madrassen, og fordi risikoen for ...


Annonce

... vuggedød er højere, når baby sover på maven.

Jeg vågner flere gange om natten med et chok og vækker ham næsten, fordi jeg skal sikre mig, at han trækker vejret. Jeg er sindssygt bange for at falde i søvn, mens jeg nat-ammer, men det er desværre sket et par gange, og så vågner jeg virkelig skamfuld og bange for, at han skal være blevet kvalt.

Når han sover i barnevognen eller slyngevuggen kigger jeg til ham med korte mellemrum, men jeg har alligevel svært ved at lave andet, når han sover, for hvis han skulle blive kvalt, ville det jo kun tage ganske kort tid.
Dvs. at jeg f.eks. ikke kan nyde at lave noget andet sammen med min mand eller tage et bad, mens baby sover, uden hele tiden at tænke, om han nu er ok.
Når vi kører bil, tør jeg ikke sidde på forsædet men vil altid sidde ved siden af autostolen, så jeg kan kontrollere, at han trækker vejret.
Allerhelst ville jeg gerne se på ham hele tiden, mens han sover. Jeg har også overvejet at købe en såkaldt Owlet, men jeg har hørt, at de også kan give en falsk tryghed.

Jeg overvejer snart at flytte ham fra bedside-seng til tremmeseng, så han får mere plads til at rulle, men jeg er i tvivl om hvorvidt det er sikkert at bruge en sengerend, og om baby må sove med en dyne, når der ikke må være løse genstande i sengen. Lige nu sover han i en sovepose med ærmer.

Mit spørgsmål er: Er jeg hysterisk, eller er det nødvendige foranstaltninger, jeg foretager mig? Eller tager jeg ikke sikkerheden alvorligt nok, fordi jeg f.eks. lader ham sove i voksipose eller falder i søvn, mens jeg ammer om natten?

Hilsen herfra

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn

Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...

Læs hele brevet og Helens svar


20. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Tilvænning af barnevogn og klapvogn

Kære Helen Min søn på snart 4 måneder er svær at putte til lur. Som de...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Køkkenhygiejne

Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.

- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.

- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...

Læs mere i Babylex

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!

Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!


Annonce