Annonce

Annonce

Brev:

Overgang ud af tremmeseng


8. april 2025

Kategori:
Alder:
2 år, 7 mdr.

Overgang ud af tremmeseng

Kære Helen.

Vi søger råd til at få putning til at fungere.
Vi har pga. pladsmangel de næste par år kun 1 værelse som vores 3 børn sover i sammen. Det er blevet en udfordring efter vi har taget tremmesengene væk.

Vores børn er 4,5år, 2,5år og 2,5år. (Tvillinger) og vi har lige skiftet tremmeseng ud med rigtige senge som de selv kan kravle ud af.

Før dét havde vi en rigtig god rutine hvor vi læste godnathistorie i 10 minutter, puttede dem i seng og gik ud. De havde brug for 15-25 minutter, men fandt selv ud af at falde til ro. Måske gik vi derind engang imellem, specielt til vores dreng T på 2,5 som ofte ligger lidt længere end de andre før han sover.

Vi troede vi kunne fortsætte det. Men det kan vi ikke, for de har fundet ud af at de synes det er rigtig sjovt alle sammen at springe ud af sengen og løbe grinende ud til mor og far som så kan putte alle sammen igen. På den måde fik de fyldt deres kroppe op med en hel masse adrenalin i stedet for at falde til ro. Det blev vildere og vildere hver aften og efter 3 dage gav vi op på at lave den falde i søvn alene, fordi vi var bange for at en hel forkert rutine med for meget leg, var ved at blive skabt i forbindelse med sengetid.

I stedet for har vi forsøgt at sidde hos dem i mørket og tysse på dem. Men de bliver hurtigt ...


Annonce

... kede af det fordi de ikke vil sove, og 2 små børn der bliver kede af det og en sensitiv pige på 4,5 som altid bliver påvirket af de andres humør går helt galt.

Derfor indførte vi tonyboxen. Det er en tysk dims som kan afspille lydbøger for børn. Det får dem til at acceptere at ligge stille i mørket i sengen. E på 4,5 år falder altid først i søvn.

Men tvillingerne på 2,5 kan høre lydbog i 45 minutter for derefter at ligge i stilheden i 45 minutter mere før de falder i søvn. De vender og drejer sig og piller ved deres sutter og deres tæer. Og det er imens vi sidder helt henne imellem deres senge så vi kan holde den ene i hånden og give den anden dyne på med jævne mellemrum.

Nu er de begyndt at stå tidligere op om morgenen (kl. 6), samtidigt med at de får en times mindre søvn om aftenen (læser historie kl. 19 - de sover kl. 20.30), og så sover de til gengæld 2-3 timers lur i vuggestuen for at indhente noget.

Idag sov de begge to kun 1 times lur - de var helt færdige. Men alligevel tog det dem 1,5 time at falde i søvn.

Jeg kan ikke se hvordan vi skal finde tilbage til en god rutine. Det virker lidt håbløst. Nu er der gået 3 uger. Har du nogen gode råd?

Det er svært at vælge en strategi og holde fast i den når vi ikke ved hvad det rigtige er.

Jeg håber du kan hjælpe os

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


21. august 2025 | Udvikling | 3 år

Svær børnehavestart - 3 år

Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...

Læs hele brevet og Helens svar


5. august 2025 | Renlighed | 3 år

Toilettræning - men ingen afføring

Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barnevogn

Når I skal købe en barnevogn er det vigtigt at I gør jer klart, hvad vognen hovedsageligt skal bruges til.

Skal den mest stå på altanen, eller skal den bruges til at gå lange ture med. Skal den kunne bæres op og ned ad trapper? Og skal den kunne være i bilens bagagerum?

Det er også vigtigt at tænke på årstiden. Både sommer, men især om vinteren, er det vigtigt at både kassen og kalechen er vandtæt. Om vinteren er det vigtigt, at både sider og bund er godt...

Læs mere i Babylex

Epiduralblokade ved fødsel

En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.

Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for en fantastisk hjemmeside. Hvem er det egentlig udover dig som besvarer alle disse spørgsmål på denne side. For du kan da umuligt besvare dem alle ...

Tak for fantastiske guldkorn.

Mor til Mathias knap 8 måneder


Annonce