Annonce

Annonce

Brev:

Overgang ud af tremmeseng


8. april 2025

Kategori:
Alder:
2 år, 7 mdr.

Overgang ud af tremmeseng

Kære Helen.

Vi søger råd til at få putning til at fungere.
Vi har pga. pladsmangel de næste par år kun 1 værelse som vores 3 børn sover i sammen. Det er blevet en udfordring efter vi har taget tremmesengene væk.

Vores børn er 4,5år, 2,5år og 2,5år. (Tvillinger) og vi har lige skiftet tremmeseng ud med rigtige senge som de selv kan kravle ud af.

Før dét havde vi en rigtig god rutine hvor vi læste godnathistorie i 10 minutter, puttede dem i seng og gik ud. De havde brug for 15-25 minutter, men fandt selv ud af at falde til ro. Måske gik vi derind engang imellem, specielt til vores dreng T på 2,5 som ofte ligger lidt længere end de andre før han sover.

Vi troede vi kunne fortsætte det. Men det kan vi ikke, for de har fundet ud af at de synes det er rigtig sjovt alle sammen at springe ud af sengen og løbe grinende ud til mor og far som så kan putte alle sammen igen. På den måde fik de fyldt deres kroppe op med en hel masse adrenalin i stedet for at falde til ro. Det blev vildere og vildere hver aften og efter 3 dage gav vi op på at lave den falde i søvn alene, fordi vi var bange for at en hel forkert rutine med for meget leg, var ved at blive skabt i forbindelse med sengetid.

I stedet for har vi forsøgt at sidde hos dem i mørket og tysse på dem. Men de bliver hurtigt ...


Annonce

... kede af det fordi de ikke vil sove, og 2 små børn der bliver kede af det og en sensitiv pige på 4,5 som altid bliver påvirket af de andres humør går helt galt.

Derfor indførte vi tonyboxen. Det er en tysk dims som kan afspille lydbøger for børn. Det får dem til at acceptere at ligge stille i mørket i sengen. E på 4,5 år falder altid først i søvn.

Men tvillingerne på 2,5 kan høre lydbog i 45 minutter for derefter at ligge i stilheden i 45 minutter mere før de falder i søvn. De vender og drejer sig og piller ved deres sutter og deres tæer. Og det er imens vi sidder helt henne imellem deres senge så vi kan holde den ene i hånden og give den anden dyne på med jævne mellemrum.

Nu er de begyndt at stå tidligere op om morgenen (kl. 6), samtidigt med at de får en times mindre søvn om aftenen (læser historie kl. 19 - de sover kl. 20.30), og så sover de til gengæld 2-3 timers lur i vuggestuen for at indhente noget.

Idag sov de begge to kun 1 times lur - de var helt færdige. Men alligevel tog det dem 1,5 time at falde i søvn.

Jeg kan ikke se hvordan vi skal finde tilbage til en god rutine. Det virker lidt håbløst. Nu er der gået 3 uger. Har du nogen gode råd?

Det er svært at vælge en strategi og holde fast i den når vi ikke ved hvad det rigtige er.

Jeg håber du kan hjælpe os

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder del 2

Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.

Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rød numse

De fleste børn får ind imellem en rød numse fordi urin og afføring irriterer huden. Nogle børn mere end andre.

For at forebygge rød numse, er det vigtigt at skifte bleen tit og brug af salver og cremer bør altid holdes på et minimum. Lad barnets hud lufttørre og brug kun mild sæbe, når der er afføring ellers vil rent vand de fleste gange være nok.

Tør numsen grundigt også i folderne og brug f.eks. en føntørrer til at lufttørre huden med, men pas på den ikke bliver...

Læs mere i Babylex

Appetit

Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.

Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.

Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for svar om valg af skole. Som altid er du utrolig dygtig til at "stille skarpt & zoome ind". Det er en gave!

kh Lene


Annonce