Annonce

Annonce

Brev:

Overgang ud af tremmeseng


8. april 2025

Kategori:
Alder:
2 år, 7 mdr.

Overgang ud af tremmeseng

Kære Helen.

Vi søger råd til at få putning til at fungere.
Vi har pga. pladsmangel de næste par år kun 1 værelse som vores 3 børn sover i sammen. Det er blevet en udfordring efter vi har taget tremmesengene væk.

Vores børn er 4,5år, 2,5år og 2,5år. (Tvillinger) og vi har lige skiftet tremmeseng ud med rigtige senge som de selv kan kravle ud af.

Før dét havde vi en rigtig god rutine hvor vi læste godnathistorie i 10 minutter, puttede dem i seng og gik ud. De havde brug for 15-25 minutter, men fandt selv ud af at falde til ro. Måske gik vi derind engang imellem, specielt til vores dreng T på 2,5 som ofte ligger lidt længere end de andre før han sover.

Vi troede vi kunne fortsætte det. Men det kan vi ikke, for de har fundet ud af at de synes det er rigtig sjovt alle sammen at springe ud af sengen og løbe grinende ud til mor og far som så kan putte alle sammen igen. På den måde fik de fyldt deres kroppe op med en hel masse adrenalin i stedet for at falde til ro. Det blev vildere og vildere hver aften og efter 3 dage gav vi op på at lave den falde i søvn alene, fordi vi var bange for at en hel forkert rutine med for meget leg, var ved at blive skabt i forbindelse med sengetid.

I stedet for har vi forsøgt at sidde hos dem i mørket og tysse på dem. Men de bliver hurtigt ...


Annonce

... kede af det fordi de ikke vil sove, og 2 små børn der bliver kede af det og en sensitiv pige på 4,5 som altid bliver påvirket af de andres humør går helt galt.

Derfor indførte vi tonyboxen. Det er en tysk dims som kan afspille lydbøger for børn. Det får dem til at acceptere at ligge stille i mørket i sengen. E på 4,5 år falder altid først i søvn.

Men tvillingerne på 2,5 kan høre lydbog i 45 minutter for derefter at ligge i stilheden i 45 minutter mere før de falder i søvn. De vender og drejer sig og piller ved deres sutter og deres tæer. Og det er imens vi sidder helt henne imellem deres senge så vi kan holde den ene i hånden og give den anden dyne på med jævne mellemrum.

Nu er de begyndt at stå tidligere op om morgenen (kl. 6), samtidigt med at de får en times mindre søvn om aftenen (læser historie kl. 19 - de sover kl. 20.30), og så sover de til gengæld 2-3 timers lur i vuggestuen for at indhente noget.

Idag sov de begge to kun 1 times lur - de var helt færdige. Men alligevel tog det dem 1,5 time at falde i søvn.

Jeg kan ikke se hvordan vi skal finde tilbage til en god rutine. Det virker lidt håbløst. Nu er der gået 3 uger. Har du nogen gode råd?

Det er svært at vælge en strategi og holde fast i den når vi ikke ved hvad det rigtige er.

Jeg håber du kan hjælpe os

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder del 2

Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.

Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sygdom | 2 år, 5 mdr.

Pudse eller puste næse - hvornår

Kære Helen Tak for dine altid gode svar! :) Vores datter er nu lige knap...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øjenbetændelse

Øjenbetændelse kaldes også conjunctivitis. Det er betændelse i øjets bindehinde, som dækker indersiden af øjenlåget og det hvide af øjet.

Der er to former for øjenbetændelse - en mild og en svær.

Den milde øjenbetændelse opstår ofte hos forkølede børn. Øjet bliver let rødt, det løber i vand, og der kommer "gule klatter" i øjenkrogen, især efter søvn. Denne form for øjenbetændelse skyldes virus, som kun er lidt smitsom, og børn med denne form for øjenbetændelse må...

Læs mere i Babylex

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen!

Jeg er godt nok glad for at jeg kan skrive til dig, jeg udnytter det i fuld stil!!

Tak for dine mange gode svar. Jeg elsker dem!

Hilsen Sophie, mor til pige på 9 måneder


Annonce