Annonce

Annonce

Brev:

Reaktion på at være blevet storesøster


8. april 2025

Kategori:
Alder:
22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen

Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet storesøster for knap 3 måneder siden.

Som jeg tidligere skrev til dig, så oplever vi at storesøster slår lillesøster. Jeg følger dine råd og sørger for at lege og hygge mig med storesøster, fortæller at jeg elsker hende, har tæt fysisk kontakt, så hun også mærker det og så det ikke kun siges med ord.

Jeg har brug for at sætte lidt flere ord på, hvordan storesøster reagerer. For det første er storesøster en glad pige og hun er meget nysgerrig på verden og har altid været det. Vi har altid haft meget fokus på at se hende, være der for hende og sætte ord på hendes følelser og behov.

Lige fra lillesøster er kommet til har hun været meget nysgerrig på hende og vil se hende hele tiden. Hun siger “se” og det betyder at hun vil helt tæt på hende og give hende knus, ae hende og kysse hende. Hvis hun ikke kan se hende, altså komme tæt på hende, så bliver hun ked af det/frustreret. Hvis lillesøster har lidt savl om munden, siger storesøster “hov, tørre” og løber afsted efter en klud og vender tilbage og tørrer hendes ansigt. Når lillesøster er vågen siger hun “lege” fordi hun vil have hende ned på hendes legetæppe og igen bliver hun ked af det/frustreret hvis lillesøster ikke lige skal ned og lege lige nu.

På legetæppet sidder hun helt oppe ved hendes hoved og giver hende en masse knus og svinger med noget legetøj hen over hende.

Jeg forsøger at sige til storesøster at vi kan sidde og læse en bog sammen ved siden af legetæppet, både fordi det overstimulerer lillesøster at have storesøster helt ned i hovedet hele tiden, men også fordi jeg egentlig gerne vil have hende lidt væk, fordi jeg ved at hun på et eller andet tidspunkt slår. Så jeg synes hele situationen er stressende. Men jeg oplever at storesøster bliver frustreret hvis jeg siger at lillesøster ikke lige skal ned på sit legetæppe lige nu.

Efter lidt tid, hvor vi har leget på legetæppet, går storesøster over og henter en træklods og ...


Annonce

... kommer tilbage og prøver at slå lillesøster. Jeg ved at det er det hun vil og jeg når derfor at stoppe hende, hvorefter hun forsøger at slå mig og når det heller ikke lykkes, forsøger hun at bide mig. Til sidst ender hun med at slå sig selv i hovedet, bide sig selv eller banke hovedet ned i gulvet. Jeg tager hende op og får lidt ro på og gør som du har anbefalet, siger “du blev vred, jeg er lige her og jeg passer på dig” og så laver vi noget sammen.

Derudover oplever jeg at hun bliver påvirket når lillesøster græder. Hun siger “shh” fordi hun vil trøste, men begynder nogen gange at græde selv. Hun har jo altid været meget glad for at gå i vuggestue, men er begyndt at græde dernede og de fortæller også at hun har det svært, når nogen af de andre børn græder. Og som jeg har skrevet tidligere så skriger hun meget om natten. Jeg tror som du også skrev at det er en reaktion på at være blevet storesøster og at hun derfor søger tryghed om natten. Vi har dog fortsat ikke taget hende ind i vores soveværelse, men har beholdt hende på eget værelse, som du også anbefalede.

Jeg er bekymret. Jeg er bekymret for at min datters reaktion ikke er normal. Jeg forstår at hun slår fordi det er hendes måde at vise vrede på, men at hun bevidst går hen og tager noget legetøj som hun kan slå med, bekymrer mig og fortæller mig at hun er helt klar over, hvad hun gør. Det undrer mig at hun ikke bare slår ud med hånden.
Det bekymrer mig også at hun ender med at slå sig selv.

Jeg er usikker på, hvad vi gør ved at hun græder når hun skal afleveres i vuggestuen, for vi har aldrig oplevet det før. Vuggestuen forsøger heldigvis at skærme hende og tager sig rigtig godt af hende.

Jeg føler at vi har fejlet som forældre og ikke har formået at gøre hende tryg midt i det her, men jeg ved ikke, hvad vi ellers kan gøre. Og jeg er bekymret for at mine piger får en skidt relation til hinanden, hvis det her fortsætter og så er jeg selvfølgelig også bekymret for at det bliver ved.

Hilsen K - en bekymret mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. oktober 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Afviser far og håndtering af temperament

Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående vores datter, som lige er fyldt 18...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2026 | Diverse | 18 mdr.

Hvordan passer jeg på mig selv som fuldtidsmor?

Kære Helen Jeg kunne godt tænke mig lidt generel sparring på, hvordan man...

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2026 | Opdragelse | 22 mdr.

Fra enebarn til søskende

Kære Helen Nu er der ikke længe til at der dukker en lillebror op hjemme...

Læs hele brevet og Helens svar


30. juli 2026 | Renlighed | 21 mdr.

Pottetræning - 21 måneder

Kære Helen Vores søn på 21 måneder har netop haft en længere periode hvor...

Læs hele brevet og Helens svar


10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex

Stå selv

Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.

Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.

At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.

Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)

Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!

Hilsen mor til Elias, 4 måneder.


Annonce