Svar: Må børn under 1 år få nødder?
Kære mor
Tak for dit brev, det lyder som om, at I er kommet rigtig godt i gang med maden, og som om, at din dreng nyder både mad med ske og mad i hånden - dejligt! :)
Du har helt ret i, at hele nødder og nødder i større stykker kan være farlige for små børn. De kan sætte sig fast i halsen, og derfor anbefales det, at man ikke giver hele nødder til børn under 3 år. Men - du må gerne give din dreng finthakkede eller blendede nødder.
Du giver ham bedst de finthakkede nødder i f.eks. en grød eller mos. Du kan også komme de hakkede nødder på lidt fisk, som du bager i ovnen. Han må f.eks. også gerne få lidt nøddepaté eller nøddesmør, hvis I spiser det - og hvis du sikrer dig, at der ikke er hele stykker nødder i.
Nødder kan, som du selv nævner, tilføre nogle gode ting til kosten ...
... f.eks. vitaminer og calcium, der er vigtigt for knoglerne. Derudover indeholder nødder også gode fedtsyrer.
Det er en god idé at vælge danske nødder og undgå nødder fra subtropiske områder. Det vil sige, at du bør give ham f.eks. hasselnødder og valnødder, men undgå for mange pistacienødder, pekannødder og paranødder. Du bør også altid undgå deforme eller misfarvede nødder, og hvis du f.eks. køber cashewnødder, så bør de være varmebehandlet. Han må også gerne få mandler.
Hold dig helt væk fra saltede, sukkerovertrukne og karamelliserede nødder. Hvis du er i tvivl om specifikke nødder, vil jeg anbefale dig, at du slår de forskellige nødder op på fødevarestyrelsens hjemmeside (foedevarestyrelsen.dk), så du får den præcise anbefaling.
Håber dette hjælper videre - rigtig god appetit!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
Viden om børn:
Bleudslæt
Bleudslæt ses som rødme på numsen. Det kan være små røde pletter, men det kan også være store røde skjolder på huden. Der kan gå hul og komme sår, hvis det er rigtig slemt.
Bleudslæt opstår ofte, hvis barnet har haft en ble på for længe, der har været for våd af tis eller afføring. Det er syren i urin og afføring, der så ødelægge barnets hud. Børn kan også blive røde i numsen i forbindelse med diarré, hvor man måske ikke når at opdage at barnet har noget i bleen og derfor ikke...
Donorhjælp
Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:
1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.
Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.











