Brev:
Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen
Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt at sove korte lure af ca. 30 minutters varighed.
Da han var spæd kunne han sagtens tage nogle lange lure, nogle gange 4 timer eller mere, hvor jeg efter råd fra egen sundhedsplejerske vækkede ham for at han skulle spise, men da han blev 3.5-4 måneder, så ændrede dette sig fuldstændig og siden har han kun sovet 30 minutter ad gangen.
Han er ikke ked af det, når han vågner. Nogle gange ligger han bare og kikker, når jeg ser til ham for ...
... at tjekke om han sover, så han virker ikke utilpas. Men jeg har jo læst, at børn helst skal tage lure på 1.5 time for at de kommer igennem alle søvnfaser, og det gør han aldrig. Til gengæld sover han godt om natten og nattesøvnen varer ofte 12 timer fra kl. 20-08, hvilket jo er super dejligt.
Han spiser og vokser som han skal, og han virker generelt glad.
Skal jeg bare acceptere, at han nok er en dreng, som ikke har det store søvnbehov om dagen? Og er det okay, at han aldrig sover lange dagslure?
Tak fra mig!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
Viden om børn:
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Barselsorlov
I har begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.
Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter har I 32 ugers forældreorlov hver, som I frit kan fordele mellem jer. Det er dog kun i 32 uger af jeres...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...









