Brev:
Rejse med lille baby

Kære Helen.
Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at vi har mulighed for at holde ca. 2 måneders barsel sammen. Vi har altid været glade for at rejse og vil meget gerne udnytte barselsperioden til at komme ud i verden sammen med vores lille baby.
Vi havde tænkt os at rejse, når den lille er 3-5 måneder gammel. Vi har ikke helt lagt os fast på destinationen men f.eks. en rundrejse i Thailand. Det kunne også være Indonesien, og så måske vente til den lille er lidt ældre.
De reaktioner, vi får, når vi fortæller det, har dog været meget blandede. Vi har ...
... både fået at vide, at det er helt fint og betydeligt lettere at rejse med et helt lille barn. Vi har dog også fået det modsatte at vide, at vi bør vente med at rejse til han eller hun bliver større og kan deltage mere aktivt.
Vi er derfor blevet meget i tvivl om, hvad der er det rigtige at gøre. Vi er godt klar over, at det selvfølgelig er vores egen beslutning, men vil blive meget glade for, hvis du kan dele lidt tanker med os omkring fordele og ulemper ved at rejse med en lille baby. Er det helt tosset at overveje dette allerede nu?
Tak
fra de rejseglade førstegangsforældre
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer
Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
Viden om børn:
RS virus
RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.
RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.
De...
Køkkenhygiejne
Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.
- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.
- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









