Annonce

Annonce

Brev:

Svedproblemer efter fødslen


28. januar 2025

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen

Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt. Storebror er meget glad og meget kærlig overfor hende, det er så dejligt! :)

Jeg har dog fået det problem, at jeg sveder helt vildt meget. Det kan komme i løbet af dagen, nærmest som hedeture, som jeg forestiller mig at kvinder i overgangsalderen får; og så kommer det om natten, hvor det er meget voldsomt. Jeg vågner simpelthen af det, fordi jeg ligger drivvåd i sengen. Jeg har et par ...


Annonce

... gange været nødt til at stå op og skifte sengetøj, fordi det er så voldsomt. Det er virkelig slemt.

Jeg kan ikke mindes, at jeg havde det på denne måde med storebror. Jeg kan sagtens huske, at jeg kunne have det varmt f.eks. under amning, men jeg oplevede ikke at vågne op badet i så meget sved, som jeg gør nu.

Jeg er med på, at der sker hormonelle ændringer i forbindelse med graviditet og fødsel, men er det normalt at svede så meget?

Hilsen
mor til to

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Annonce

Viden om børn:

Ymer og ylette

Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.

Læs mere i Babylex

Indeklima

Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:

1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.

2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så sætter jeg mig endelig ned og skriver et brev til dig :o)

Jeg har fulgt med i din fantastiske brevkasse fra før min datter, på snart 11 mdr, blev født og har tit kunne bruge et råd på vejen af dig, men det er som sagt først nu, at jeg får sat mig ned og skriver selv. Købte endda også din bog, selvom den (desværre) først udkom da min datter vist var ved at være en 4-5 måneder ;o) Ja, jeg betegner mig faktisk som lidt af en fan, he-he ;o)

Mange hilsner (og ja, jeg har altså også lyst til at give et knus) fra "Mor"


Annonce