Annonce

Annonce

Brev:

Svedproblemer efter fødslen


28. januar 2025

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen

Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt. Storebror er meget glad og meget kærlig overfor hende, det er så dejligt! :)

Jeg har dog fået det problem, at jeg sveder helt vildt meget. Det kan komme i løbet af dagen, nærmest som hedeture, som jeg forestiller mig at kvinder i overgangsalderen får; og så kommer det om natten, hvor det er meget voldsomt. Jeg vågner simpelthen af det, fordi jeg ligger drivvåd i sengen. Jeg har et par ...


Annonce

... gange været nødt til at stå op og skifte sengetøj, fordi det er så voldsomt. Det er virkelig slemt.

Jeg kan ikke mindes, at jeg havde det på denne måde med storebror. Jeg kan sagtens huske, at jeg kunne have det varmt f.eks. under amning, men jeg oplevede ikke at vågne op badet i så meget sved, som jeg gør nu.

Jeg er med på, at der sker hormonelle ændringer i forbindelse med graviditet og fødsel, men er det normalt at svede så meget?

Hilsen
mor til to

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Annonce

Viden om børn:

Colostrum (råmælk)

Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.

Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.

Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...

Læs mere i Babylex

Fødder

På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.

Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil lige fortælle, at vores datter nu falder i søvn helt af sig selv, og vi har slet ikke haft en kamp med at lære hende det.

Vi skylder dig æren for det, da vi har fulgt dine råd fra din bog og din brevkasse.

Så tusind tak!

Mor til pige på 18 måneder


Annonce