Annonce

Annonce

Brev:

Autostol nyfødt


3. oktober 2024

Alder:
0 mdr.

Autostol nyfødt

Kære Helen

Vi er for 3 uger siden blevet forældre til en lille dreng, og vi skal i weekenden for første gang køre mellem Aarhus og København - det vil sige en tur på ca. 3.5-4 timer.

Da det er første gang, at vi skal køre så langt, så er jeg i tvivl om, hvordan vi gør det bedst:

* Skal vi indlægge pauser undervejs, og hvor lange skal pauserne være?
* Hvor lang tid må han sidde i autostolen ad gangen?
* Er det bedst, hvis jeg sidder bagved sammen med vores dreng i stedet for at jeg sidder på sædet foran?
* Hvad gør jeg, hvis han begynder at græde?
* Vil det være okay at jeg ammer ham undervejs?
* Er der andet, som jeg ikke har tænkt på?

Håber du kan hjælpe med svar:)

Tak på forhånd!
En ny mor

Læs Helens svar »


Annonce


Annoncer

Sponsorerede artikler



Annonce

Viden om børn:

Regntøj

Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.

Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.

Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.

Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...

Læs mere i Babylex

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tak for en fantastisk hjemmeside. Det er så dejligt at mærke, hvordan du virkelig sætter dig ind i hvert enkelt spørgsmål og du giver nogle rigtigt gode svar!

Tak fra tvillingernes mor


Annonce