Annonce

Annonce

Brev:

Uro i kroppen - 2 år, 6 mdr.


31. august 2024

Kategori:
Alder:
2 år, 6 mdr.

Uro i kroppen - 2 år, 6 mdr.

Hej Helen.

Har lige brug for at hører dine tanker, omkring min bekymring til vores datter som nu er 2,5 år.

Hun har fra starten været rigtig godt med motorisk og vil rigtig gerne bruge kroppen, hvilket er rigtig dejligt. Hun er også med sprogligt og trives godt.

Hun går til dagligt i dagpleje. Hvor hun er glad for at være. Men vores dagplejemor er også begyndt at pointere at der er fuld fart på hende og de har svært ved at følge med.

Min bekymring er hendes uro i kroppen og energiniveau. Hun har meget svært ved at sidde stille, og snakker/råber når hun så sidder lidt stille og når hun så sidder stille skal hun hurtigt videre.

Det eneste der giver hende ro, er en sut. ...


Annonce

... Hvilket vi jo begrænser så meget som muligt, pga hendes tandstilling. Hun går meget og putter sine fingre i munden, ved ikke om huk prøver at finde noget ro ved at have noget i munden. Hun har et stramt læbebånd, som tandlægen tidligere nævnte da hun var mindre man ikke gjorde noget ved. Men synes tit hun bare drikker sig mæt.

Hun kan godt sidde stille, hvis hun ser tv eller iPad.

Hun sover fint om natten, om dagen sover hun, men sover ikke særlig tungt og vågner hurtigt ved de mindste ting.

Jeg er lidt itvivl om hvad jeg kan gøre for hendes uro. For synes det synd at hun slet ikke kan sidde stille. Feks når vi skal nogen steder hen, så er det næsten altid en kamp.

Hilsner

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...

Læs hele brevet og Helens svar


29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.

Lære at høre efter

Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...

Læs hele brevet og Helens svar


21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tænder

Der er stor forskel på, hvornår børn får deres første tænder. Nogle bliver født med en tand eller to. Andre er over et år før den første tand melder sig.

De fleste børn får dog deres første tænder omkring 6 mdr.´s alderen og vil have et komplet sæt tænder omkring 3 års alderen, dvs. 20 tænder.

Mange børn får ondt i gummerne, når tænderne bryder igennem. Her kan det hjælpe med en bidering, eller noget koldt at bide i f.eks. et stykke agurk. Skær en skive agurk på...

Læs mere i Babylex

Epiduralblokade ved fødsel

En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.

Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tusind tak for alle dine råd og gode svar. Det er altid en utroligt stor hjælp at skrive til dig :-)

Tusind tak fra Camilla - mor til to.


Annonce