Svar: Kantinemad på arbejdet
Kære du
Tak for dit brev :)
Dejligt at høre, at graviditeten skrider stille og roligt frem:)
Det lyder virkelig skønt med en arbejdsplads, hvor der er ansat uddannede kokke i kantinen, og jeg synes bestemt, at du skal nyde muligheden for at få forskellige sunde salater med en masse frugt og grønt. Den lille i din mave har netop glæde af denne variation, præcis som du også selv har tænkt.
Der er en del krav til kantiner og andre virksomheder, som laver mad. Vi har f.eks. Fødevarestyrelsens Smileyordning, der er en offentlig tilgængelig vurdering af fødevaresikkerheden og hygiejneniveauet i fødevarevirksomheder, der laver eller sælger mad til forbrugere. Det gælder også større kantiner. Du kan derfor gå ind på findsmiley.dk og her søge på adresse, postnummer, by, firmanavn... og du vil her kunne se de sidste 4 kontrolrapporter af den virksomhed, du er ansat i.
Derudover, så skal du naturligvis se på maden - og hvordan det ser ud. Du skal ikke spise mad, som du er i tvivl om, hvorvidt er okay. Og hvis maden ikke ser frisk ud, eller den lugter mærkeligt, så hold dig fra den:)
Derudover gælder følgende for gravide:
- Gå uden om ...
... rovfisk som f.eks. tun - det gælder udskæringer af tun og spis kun max 1 dåse tun om ugen. Vær derfor opmærksom, hvis der f.eks. er tunsalat eller tunmousse på menuen.
- Undgå lever og spis kun begrænsede mængder leverpostej, det gælder også torskelever.
- Undgå råt eller ikke gennemstegt kød.
- Vælg kødpålæg, der er så frisk som muligt. Det gælder uanset om det er spegepølse, lufttørret skinke eller rullepølse. Det gælder også røget eller gravad fisk.
- Undgå upasteuriserede mælkeprodukter, herunder f.eks. bløde råmælksoste.
- Undgå ingefær- og rødbedeshots.
- Hold igen med tangsalat og tang generelt.
De grønne sunde salater, frugten og de varme retter, hvor kød og fisk er gennemstegt, burde du sagtens kunne spise:)
Hvorvidt kokkene i kantinen bruger økologiske fødevarer eller ej, kan du naturligt ikke vide, og jeg tænker ikke, at dit valg af mad skal afhænge af dette. Det lyder som sagt som om, at den mad, som du har mulighed for at få, er varieret og rigtig lækker. Det lyder som om, at der er styr på det:)
Jeg håber, at du kan bruge dette lidt videre, og at du har fået lidt ro med på vejen:)
Rigtig meget held og lykke fortsat:)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Viden om børn:
Sut
Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.
Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...
Sushi til gravide og ammende
Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.
Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.
Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.



