Annonce

Annonce

Brev:

Grød - mos opstart


21. november 2023

Alder:
4 mdr.

Grød - mos opstart

Hej Helen

Først vil jeg lige sige TUSIND TAK for din observation af min dagligdag med tvillingerne! Det har ændret alt, og de har siden torsdag sovet middagslur i 3 timer uden at sige et pip! Hold nu op det er vidunderligt.. nætterne bliver bedre, skal lige lære at vænne op og ned på flaskerne og hvordan jeg bedst får dem puttet, hvor flaskerne skal gives og sådan.

Nå men F. har fået ok til at starte med grød/mos, hun er interesseret og har fået et par tsk hirse/majs grød fra Arla siden lørdag middag, på den måde at hun har fået lidt mælk efter formiddagsluren, ca 60ml, så et par tsk grød og efterfølgende omkring 20-30ml mælk og hun synes det er vældig sjovt.
Et par timer efter lægges hun til lur med en flaske på 100ml og bøvses af og så sover hun.

Men! Efterfølgende er hun begyndt at gylpe stråler til natflasken, det har hun ikke gjort før, hun har gylpet men ikke sådan som nu. Det forstyrre hende lidt i at finde ro :( er det fordi hun ikke er helt klar alligevel?

Og hvor hurtigt skal man gå frem med måltider - hvor længe skal det være hirsegrød, tænker ...


Annonce

... hvornår man kan evt kan lave havregrød med en frugtklat, eller putte en frugtklat i det der hirsegrød.

V. derimod er ikke til at imponere med en ske endnu, så hende venter jeg lidt med.

Og så tænker jeg lige at jeg vil spørge dig til noget helt andet, hvor ofte skal de ignenem motorik øvelser, synes det er svært at nå flere gange om dagen ? når de nu er to og en storebror på 4,5. Vores dag starter ca kl 6, de skiftes og får tøj på, der snakkes og pludres lidt, de sættes i babyindsats på trip trap mens storebror finder sin mad og jeg får hjulpet ham med tøj, hælde mælk op osv.

Så får pigerne flaske (120ml) og så skal han afleveres og der falder de to så i søvn i bilen, flyttes i barnevogn og sover et par timer til formiddagslur. Men har lidt dårlig samvittighed over at de “bare” sidder og kigger rundt om morgenen - men omvendt må jeg også være ærlig at det er svært at finde på sjov motorik flere gange om dagen uden man selv bliver en robot der bare gør det samme og samme.

Håber det er okay med alle de spørgsmål og at du kan finde rundt i det.

Knus
den håbefulde mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.

Rejse med lille baby

Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...

Læs hele brevet og Helens svar


7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Det 3. måltid, hvornår?

Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...

Læs hele brevet og Helens svar


4. februar 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Baby 5 måneder - mad og søvn

Hej Helen Vi har en glad lille pige, som blev 5 måneder for en uge siden....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

RS virus

RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.

RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.

De...

Læs mere i Babylex

Sove ude

Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.

At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil bare sige tak.

Jeg er så glad for at det er muligt at vende de mange store, svære tanker med dig her.. Det er virkelig en stor, stor hjælp :)

Knus fra mig


Annonce