Brev:
Grød - mos opstart

Hej Helen
Først vil jeg lige sige TUSIND TAK for din observation af min dagligdag med tvillingerne! Det har ændret alt, og de har siden torsdag sovet middagslur i 3 timer uden at sige et pip! Hold nu op det er vidunderligt.. nætterne bliver bedre, skal lige lære at vænne op og ned på flaskerne og hvordan jeg bedst får dem puttet, hvor flaskerne skal gives og sådan.
Nå men F. har fået ok til at starte med grød/mos, hun er interesseret og har fået et par tsk hirse/majs grød fra Arla siden lørdag middag, på den måde at hun har fået lidt mælk efter formiddagsluren, ca 60ml, så et par tsk grød og efterfølgende omkring 20-30ml mælk og hun synes det er vældig sjovt.
Et par timer efter lægges hun til lur med en flaske på 100ml og bøvses af og så sover hun.
Men! Efterfølgende er hun begyndt at gylpe stråler til natflasken, det har hun ikke gjort før, hun har gylpet men ikke sådan som nu. Det forstyrre hende lidt i at finde ro :( er det fordi hun ikke er helt klar alligevel?
Og hvor hurtigt skal man gå frem med måltider - hvor længe skal det være hirsegrød, tænker ...
... hvornår man kan evt kan lave havregrød med en frugtklat, eller putte en frugtklat i det der hirsegrød.
V. derimod er ikke til at imponere med en ske endnu, så hende venter jeg lidt med.
Og så tænker jeg lige at jeg vil spørge dig til noget helt andet, hvor ofte skal de ignenem motorik øvelser, synes det er svært at nå flere gange om dagen ? når de nu er to og en storebror på 4,5. Vores dag starter ca kl 6, de skiftes og får tøj på, der snakkes og pludres lidt, de sættes i babyindsats på trip trap mens storebror finder sin mad og jeg får hjulpet ham med tøj, hælde mælk op osv.
Så får pigerne flaske (120ml) og så skal han afleveres og der falder de to så i søvn i bilen, flyttes i barnevogn og sover et par timer til formiddagslur. Men har lidt dårlig samvittighed over at de “bare” sidder og kigger rundt om morgenen - men omvendt må jeg også være ærlig at det er svært at finde på sjov motorik flere gange om dagen uden man selv bliver en robot der bare gør det samme og samme.
Håber det er okay med alle de spørgsmål og at du kan finde rundt i det.
Knus
den håbefulde mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Din guide til sund babyhud fra top til tå
Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Kravlegård - køb af kravlegård
Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.
En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.
I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...
Bad, de første gange
Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.
Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:
- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.
- Det er en god idé at tilbyde barnet...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
tak fordi du eksisterer! I 6,5 måned - siden min søn kom til verden - har jeg benyttet mig af din hjemmesiden og læst adskillige hjælpsomme svar/spørgsmål/artikler mm. Hvilken lettelse i øvrigt, at en del førstegangsmødre føler det samme som jeg selv; overvældet af kærlighed, nervøs, urolig, lykkelig, nysgerrig, komplet for meget etc etc:)
Din kærlige og varme jargon gør, at man straks føler sig tryg i at “dele” ens liv og baby med dig!









