Annonce

Annonce

Svar: Sove med dyne


3. oktober 2023

Kategori:
Alder:
18 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

Kære mor til H

Tak for dit brev :)

Det er rigtig godt, at du har købt en temperaturregulerede dyne, og jeg tænker umiddelbart, at når det bliver koldere, så vil han sandsynligvis gerne putte sig mere under dynen, end tilfældet er lige nu. Du fortæller jo, at han i barnevognen sover med en dyne, og at det ikke er noget problem - sansynligvis fordi det er koldere udenfor end indenfor:)

Derudover har du helt ret i, at mange børn i 1.5-2 års alderen har tendens til at sparke deres dyne af. Det kan der være flere grunde til:

- Det kan naturligvis handle om varme, og at han simpelthen stadig har det for varmt med dynen på.

- Det kan også handle om, at han har en alder nu, hvor han naturligt begynder at undersøge sine omgivelser (jer) og ikke mindst jeres reaktioner mere og mere bevidst. At sparke dynen af, kan være en måde at undersøge verden på - altså, når han sparker dynen af, så får han en reaktion fra jer.

- Det kan handle om motorisk uro, og at han har svært ved at ligge stille. Nogle børn er naturligt mere aktive under søvn end andre børn, og de kan sagtens rulle omkring, sparke med benene, ligge og vride sig osv., hvilket naturligt vil føre til, at dynen bliver sparket af.

- Det kan være en personlig præference, som du også selv er inde på. At han hører til de børn, der faktisk foretrækker at sove uden dyne, fordi han føler sig mere komfortabel på den måde.

- Det kan være fordi, dynen giver ham en følelse af begrænsning. Altså at han føler, at dynen forhindrer ham i at bevæge sig frit, og han derfor prøver at "befri" sig fra ...


Annonce

... den.

Du skal naturligvis sikre dig, at han ikke bliver kold om natten, især i løbet af de næste måneder, hvor det naturligt bliver kolderen. Du kan overveje, om det vil være en god idé at bruge et ekstra lag tøj, eller du kan f.eks. bruge nattøj i uld, da det ofte vil være bedre til at holde ham varm end f.eks. bomuld.

Du skal naturligvis også sørge for at temperaturen i soverummet er passende, og normalt siger man, at den bedste sovetemperatur ligger mellem 16-20 grader.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Da han har en temperaturregulerende dyne, så vil jeg lade den være i sengen hos ham, men lade ham have den liggende ved siden af sig eller i fodenden, når han bliver puttet, hvis han har det bedst på denne måde. Når du så selv går i seng om aftenen, så kan du evt. lægge dynen på ham, så han på den måde får lidt ekstra varme og måske vil begynde at kunne føler sig lidt mere puttet. Vil han ikke have den på, er det vigtigt at acceptere dette.

Det er vigtigt her at nævne, at de fleste børn først i en alder af 2-2.5 år begynder at kunne sparke dynen af sig bevidst, hvis de f.eks. har det for varmt. Når børn under 2-3 år sparker dynen af sig, så kan det være en indikation på, at de har brug for en lettere dyne eller færre lag tøj om natten for at forhindre, at de bliver for varme. Det er derfor også vigtigt, at du ikke konsekvent putter dynen om ham, hvis du fornemmer, at han ikke viser behov for dette og faktisk nogle gange direkte modsætter sig det. Så er det bedre at justere på f.eks. hans tøj eller rumtemperatur:)

Jeg håber, at du kan bruge dette lidt videre, rigtig meget held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

20. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Tilvænning af barnevogn og klapvogn

Kære Helen Min søn på snart 4 måneder er svær at putte til lur. Som de...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex

Suttebehov

Alle nyfødte fødes med en sutterefleks, der både giver dem tryghed og mad og dermed er en livsnødvendig refleks.

Et meget fortidlig født barn kan godt mangle sutterefleks, men det vil ofte være en af de første reflekser man ser hos barnet.

Nogle børn har et stort suttebehov og her kan sundhedsplejersken anbafale at man giver barnet en sut. Andre børn bruger deres sutterefleks ved brystet og foretrækker dette fremfor en "narresut". I princippet skal det lille barn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.

Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.

Kærlig hilsen Stine


Annonce