Annonce

Annonce

Brev:

Lur og puttetid 16 mdr


17. juli 2023

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Lur og puttetid 16 mdr

Kære Helen.

Tak for dine tidligere råd om vores lille krudtugle, som er en skøn prøvelse for en førstegangsmor som mig. Vi har stadig lidt udfordringer med søvnen, men nu handler det mest om, at H nogle dage er begyndt at vågne tidligt fra lur. Han kan vågner efter han kun har sovet en time til halvanden, og jeg tænker, at det er for lidt til én på næsten 16 måneder.

Der er ikke sket nogle ændringer i vores liv, ud over, at vi holder sommerferie, men det var faktisk startet en smule før vi gik på ferie. Når han ikke sover lur længe, er han nemmere at putte om aftenen, hvilket jo er dejligt nok, meeeen jeg tænker alligevel, om ikke han i sidste ende har bedre af en lang lur. Jeg prøver altid at køre lidt med barnevognen og prøve at få ham til at falde I søvn igen, men det virker som regel ikke.
I din bog om "børn og søvn" har du givet et eksempel på et skema for en på min søns alder, hvor de står op kl 7 og kommer i seng kl 20. Det passer ikke så godt med vores dagligdag at stå op kl 7, og han vågner også mellem halv 6 og 6 uanset om han sover kl 19, 20 eller 21...

Jeg vil egentlig høre dig ad, om du så tænker vores dagsrytme kan ændres i forhold til at hjælpe med luren, eller hvad der mon skal til?

Jeg sørger så vidt mulig for at holde et skema der passer til dagsformen i vuggestuen, så det ikke 'skrider' her i ferien.

Mellem 5 og 6: Vågner. Vi bliver i sengen til tidligst 5.30.
6.00: Får morgenmad: Grød + vand af kop.
8.00: Afleveres i vuggestue.
8.30: Formiddagsmad: Bolle med smør, ost, frugt og lignende + vand af kop.
11.00: Frokost: Varm mad i ...


Annonce

... vuggestuen (eller brød med pålæg og rester hjemme) + letmælk af kop.
11.30: Puttes til lur
Vågner alt mellem 12.45 og 14...
14.00: Er vågen og får en god solid eftermiddagsmad: Bolle, pizzasnegl, pølsehorn eller lignende og frugt + vand af kop.
15.00 Bliver hentet fra vuggestue.
16.00: Får en lille snack hjemme, kiks, figenstang eller lignende.
18.00: Aftensmad, familiens mad + letmælk af kop.
18.20: Får bad og ser et afsnit "Fantus".
19.00: Begynder putning. Sover som regel inden 20.

Han sover ofte nogenlunde "igennem" om natten nu dvs. han siger nogengange en lyd og vil have sut eller måske en tår vand, men som regel kun et par gange i løbet af natten, og det sker sjældent, han er rigtig vågen. Så hans nattesøvn er meget alderssvarende nu, tænker jeg. Han ligger stadig meget uroligt og vender og drejer sig, men det vækker ham oftest ikke.

Vi har forsøgt at give et lille måltid før putning, men det vil han slet ikke have. Vi har ellers forsøgt flere gange og med forskellige ting, men han er slet ikke til det. Han spiser sig også som regel propmæt til aften, for han er meget glad for mad for tiden.

Han sover lur i barnevognen og om natten i sin egen seng i vores værelse.

Problemet er bare de nogengange tidlige opvågninger fra lur, og nogengange også meget tidligere om morgenen.

Det kan selvfølgelig tænkes at det slet ikke har noget at sige med dagsrytmen, men vil alligevel gerne vide om du tænker, der er noget vi kan prøve at lave om på? Og selvfølgelig ellers gerne høre dine tanker om "problematikken" i det hele taget. :)

Mange hilsner
Mor til H

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Opbrugt efter vuggestue

Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Opdragelse | 14 mdr.

Vuggestue og opdragelse.

Hej Helen, Mit barn på 14 måneder går i vuggestue og har snart gjort det i 4...

Læs hele brevet og Helens svar


1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.

Ny i vuggestue og tandfrembrud

Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så sætter jeg mig endelig ned og skriver et brev til dig :o)

Jeg har fulgt med i din fantastiske brevkasse fra før min datter, på snart 11 mdr, blev født og har tit kunne bruge et råd på vejen af dig, men det er som sagt først nu, at jeg får sat mig ned og skriver selv. Købte endda også din bog, selvom den (desværre) først udkom da min datter vist var ved at være en 4-5 måneder ;o) Ja, jeg betegner mig faktisk som lidt af en fan, he-he ;o)

Mange hilsner (og ja, jeg har altså også lyst til at give et knus) fra "Mor"


Annonce