Annonce

Annonce

Brev:

Dagsrytme 4.5 mdr


8. maj 2023

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Dagsrytme 4.5 mdr

Hej Helen,

Min søn på ca 4,5 måned mangler fortsat en god dagsrytme. Hans storesøster er præcis 2 år ældre, så vi har nok ikke sat det så meget i rammer, da hendes rutiner har domineret. Far tager dog barsel over om et par måneder, så vi vil gerne have mere struktur på inden da - både ift skemad og nattesøvnen.

Han vågner lidt meget om natten (typisk med luft i maven), og her er brystet klart mest effektivt. Så sjatspiser han lidt, falder videre i søvn og vågner så igen 60-90 minutter senere. Ift skemad så er vi begyndt på lidt grød, men det meste ryger ud igen. Det virker ikke som om, han ikke kan lide det - det ryger bare ikke ned. Mit håb er, at en solid rutine vil hjælpe på både søvnen og maden.

Der er et par tidspunkter som meget ...


Annonce

... gerne må blive tilgodeset ift rutine:

- Vi vågner kl 06 (der står storesøster op)
- Han skal helst være klar til lur kl 08 (der skal han med over i barnevogn og aflevere storesøster)
- Vi spiser aftensmad ca 17.30
- Han skal helst være glad kl 19.15-20 (der bliver storesøster puttet)
- Far og mor plejer at gå i seng ca 21-21.30

Indtil nu er han fuldammet, og amningen fungerer egentligt fint. Det bliver dog ofte til flere mindre måltider, da jeg ikke helt har overblikket. Jeg har dog overvejet at give ham en flaske mme omkring sengetid i håbet om at holde ham bedre mæt om natten - men jeg er i tvivl om, om jeg risikerer at give ham mere ondt i maven.

Dit forslag til en rytme vil være meget værdsat, kan ikke lige "få hul" på det...

Tak!

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Faderskab

Et barn, der er født i Danmark, skal som udgangspunkt have registreret en far. Det er vigtigt, fordi barnet har ret til at kende sin biologiske baggrund, og fordi faderskabet giver både barnet og faren en række rettigheder og pligter.

Hvis I forældre er gift, så får faderen automatisk faderskabet. Hvis I forældre ikke er gift, så skal du ansøge om faderskabet - og det skal du gøre i forbindelse med barnets fødsel og inden for 4 uger. Hvis I ikke har anmeldt faderskabet inden for...

Læs mere i Babylex

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tusind tak for dit svar. Det var lige hvad jeg havde brug for!

Tak fra Emmas (18 måneder) mor


Annonce