Brev:
Nattesøvn part 2

Kære Helen
Mange tak for svaret på mit sidste spørgsmål, nu har jeg en ny udfordring hvor jeg håber du kan give mig lidt inspiration :)
Vores lille søn er nu blevet meget bedre til at undvære brystet om natten desværre er det så bare blevet afløst af at den eneste måde vi kan få ham til at falde til ro er ved at have ham i armene og gå rundt og vugge ham. Som du nok kan forestille dig er det derfor nogle ret lange nætter da han desværre stadig vågner mange gange (mellem 4-10 opvågninger pr nat, gennemsnitligt nok ca. 6 opvågninger fra han blive puttet ca kl. 20 til han står op mellem kl. 6-7).
Jeg prøver at trøste ham mens han ligger i sengen men han græder utrøsteligt hvis jeg ikke tager ham op (eller giver ham brystet).
Jeg har set lidt fremgang med en bamse når jeg putter ham om aftenen hvor han er blevet god til selv at falde ...
... hen, men den virker ikke for os om natten. Sutten har han heller ikke taget til sig og hvis jeg forsøger mig med nus eller at vugge ham nede i senge vrider han sig eller hiver fat i mine hænder og arme.
Har du nogle forslag til hvordan jeg hjælper ham til at sove nogle længere stræk om natten eller trøste ham uden at skulle have ham op og vugges?
Vi har indført et bad og noget grød i aftenrutinen og derudover får han stadig mælk inden han bliver puttet om aftenen og spiser generelt godt i løbet af dagen :)
Det skal også nævnes at jeg har fået en tid til lægen for at dobbelttjekke at der er ikke er noget fysisk som driller ham, men han er ellers en glad og aktiv dreng som også stadig sover gode lure om dagen i sin barnevogn og voksipose, så jeg forventer ikke at lægen finder noget.
Håbefulde hilsner fra en fortsat træt mor 💤
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Naturlægemidler - børn
Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.
Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".
Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....
Sygt barn
Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.
De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.
Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.
Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




