Annonce

Annonce

Brev:

Nattesøvn part 2


12. april 2023

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Nattesøvn part 2

Kære Helen

Mange tak for svaret på mit sidste spørgsmål, nu har jeg en ny udfordring hvor jeg håber du kan give mig lidt inspiration :)

Vores lille søn er nu blevet meget bedre til at undvære brystet om natten desværre er det så bare blevet afløst af at den eneste måde vi kan få ham til at falde til ro er ved at have ham i armene og gå rundt og vugge ham. Som du nok kan forestille dig er det derfor nogle ret lange nætter da han desværre stadig vågner mange gange (mellem 4-10 opvågninger pr nat, gennemsnitligt nok ca. 6 opvågninger fra han blive puttet ca kl. 20 til han står op mellem kl. 6-7).

Jeg prøver at trøste ham mens han ligger i sengen men han græder utrøsteligt hvis jeg ikke tager ham op (eller giver ham brystet).
Jeg har set lidt fremgang med en bamse når jeg putter ham om aftenen hvor han er blevet god til selv at falde ...


Annonce

... hen, men den virker ikke for os om natten. Sutten har han heller ikke taget til sig og hvis jeg forsøger mig med nus eller at vugge ham nede i senge vrider han sig eller hiver fat i mine hænder og arme.

Har du nogle forslag til hvordan jeg hjælper ham til at sove nogle længere stræk om natten eller trøste ham uden at skulle have ham op og vugges?

Vi har indført et bad og noget grød i aftenrutinen og derudover får han stadig mælk inden han bliver puttet om aftenen og spiser generelt godt i løbet af dagen :)

Det skal også nævnes at jeg har fået en tid til lægen for at dobbelttjekke at der er ikke er noget fysisk som driller ham, men han er ellers en glad og aktiv dreng som også stadig sover gode lure om dagen i sin barnevogn og voksipose, så jeg forventer ikke at lægen finder noget.

Håbefulde hilsner fra en fortsat træt mor 💤

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bedsteforældre

Det er dejligt at have bedsteforældre og for de fleste børn og børnefamilier spiller bedsteforældrene en stor rolle.

Bedsteforældre kan være ressourcepersoner, der træder til og hjælper jer i hverdagen med de praktiske opgaver. De vil ofte også gerne hjælpe med børnepasning, hvis I forældre har brug for lidt tid for jer selv.

Børn har glæde af at kende deres bedsteforældre, det er vigtigt for børn at kende deres historie og det er dejligt for dem at have...

Læs mere i Babylex

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for de gode smid-sutten-lidt-væk-råd. Det er gået over al forventning. Barnet har nu kun sut om natten og i yderste fortvivlelses-tilfælde - og det accepterer han faktisk. Godt du findes! Vi manglede lige det der bløde spark i måsen :)

Tak fra en glad mor


Annonce