Brev:
Ammes for meget skyld i maveproblemer

Hej Helen.
Lidt fakta: Jeg har en datter på knapt 4 uger. Hun tabte sig 15 gram de første 3 døgn og har herefter taget rigtig godt på. Da hun var 10 dage havde hun taget 600 gram på. Så hendes indtag fejler bestemt ikke noget.
Hun bliver ammet rigtig ofte. Hun sover som regel lure på omkring 2 timer. Nogle kortere og nogle længere. Hun ammes typisk mere end 2 gange mellem hver lur, nok nærmere 3-4 gange. Hun er ofte vågen i mellem 1/2 til 1 1/2 time. 1 1/2 time er typisk om aftenen.
Om natten sover hun mellem 1,5 og 2,5 time ad gangen i tidsrummet cirka 21-07 (+/-). Hun ammes her én gang mellem hver lur med mindre der har været et lidt længerevarende bleskift.
Hun er ikke et barn der græder, men hun “klager sig”. Det gør hun ofte også når hun har noget hun skal af med. Hvad enten det er luft den ene og anden vej, afføring eller tis.
Jeg kan om natten være i tvivl om hun egentlig er vågen, men det er svært at se i mørket og så snart jeg lægger hende til spiser hun lystigt. Det gør hun i det hele taget hver gang jeg lægger hende til.
Jeg forsøger at bøvse hende af, men det er langt fra altid der kommer noget.
Jeg kan altid lægge hende tilbage i ...
... hendes lift, selvom hun er vågen/semivågen, hvorefter hun får sutten og falder rimelig hurtigt i søvn. Med mindre der er luft eller andet, der driller hende og som hun skal af med først.
Hun har rigtig mange afføringer på en dag/nat. Ikke hver gang hun spiser, men næsten hver gang.
Hun har nu været forkølet/snottet i omkring 2 uger. Det betyder at hun lidt oftere giver slip og sluger noget mere luft når hun spiser.
Jeg er i tvivl om jeg har en tendens til bare at lægge hende til, når hun knyer det mindste. Kan det tænkes at jeg ammer hende for meget og dermed bidrager til hendes maveproblemer hvor hun ligger og klager sig?
Kan de mange afføringer være tegn på for hyppige amninger?
Bør jeg kigge på ammeteknikken? Hun får jo helt sikkert hvad hun skal have, når hun tager så flot på. Men når hun nu sluger så meget luft? Giver det mening at vente til forkølelsen har fortaget sig og se om problemerne fortsætter?
Skal jeg prøve bare at lade hende ligge når hun klager sig om natten, for hun græder jo som sagt ikke. Måske jeg bare forstyrre hende mere end godt er. Jeg sover selv let, så vågner meget nemt af hendes lyde.
På forhånd tak.
Hilsen super-ammeren ;)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.
Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...
Viden om børn:
Steriltvandspapler
Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.
Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.
Ammestillinger
Prøv dig frem med forskellige ammestillinger. Du kommer til at bruge mange timer på at amme og derfor er det vigtigt, at du gør dig det så behageligt som muligt.
Det er godt, hvis du kan hvile dig samtidig med at du ammer barnet og det er vigtigt, at du slapper af og ikke spænder i kroppen, hvis mælken skal løbe frit.
Sørg for god støtte til ryg og arme, når du sidder op, så du ikke får spændinger i skuldrene. Sid i en god stol, brug evt. puder i forskellige...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!
Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)
Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.



