Brev:
Natamninger fortsat

Kære Helen
Tak for svar sidst, som var meget brugbart. Far rykkede tættest på lillebror og tog nætterne. Når han vågnede, blev han vugget eller taget med op i sengen for tryghed, men uden at lillebror kom for tæt på mig og dermed brystet.
Efter 1 nat med de nye rutiner, og forsat, bliver han nu ammet til godnat kl. ca. 18.45-19 fra begge, igen fra begge kl. ca. 22.30-23 og igen ved 2.30-3.30 tiden, hvorefter han sover til ca. 6.45-7 og starter morgenen med grød.
Nu er spørgsmålet, om vi skal forsøge at tage endnu en ...
... amning fra ham, og hvordan vi gør det bedst muligt? Når han vågner og ikke bliver ammet, putter vi ham i dynen eller vugger ham kort, da han nu er begyndt at rulle om på maven eller sætte sig op. Så kræver det lige lidt mere at få ham til at sove igen.
Det virker som om, han faktisk er sulten på de to tider, jeg ammer ham sen aften og nat, da der er forskel på hans “lyd”.
Vi har også givet godnatgrød og prøvet med MME, men han vågner stadig kl. 22.30-23. Vi har også prøvet med vand, og der bliver han tosset.
Mange hilsner
Line
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
Viden om børn:
Moderkage
Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.
Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.
Når moderkagen...
Vådservietter baby
Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.
Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.
Overvej også, om...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







