Annonce

Annonce

Brev:

Rutine til 5 mdr baby


15. januar 2023

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Rutine til 5 mdr baby

Hej Helen

Jeg kommer alligevel til at bede om din hjælp :)

En rutine til en baby på 5 mdr, det blev hun den 12. januar.
Hun vågner desværre hver 45 min hele natten igennem, og jeg ved hvor vigtig en god dagsrutine er, for at natten bliver god.

kl. 06.00 får hun en flaske og sover videre til kl. 7.00.
Hvis hun sover helt til kl. 7.00, tilbydes hun flaske, og så starter vi dagen kl. 7.00 hver dag. Vi SKAL op kl. 7.00, så hun vækkes hvis hun ikke selv er vågen.

kl. 8.30 - Flaske og lur i barnevogn.
Hun sover gerne 2 timer. Hvis hun vågner efter 60 min, vender jeg hende og hun sover videre.
Hun sover til 10.30, tilbydes flaske, hvor hun spiser 60 ml.
Her vækker jeg hende også, hvis hun ikke vågner af sig selv

kl. 12.00 får hun grød (mellem 5-6 skefulde) vi er lige begyndt for nogle dage siden.

kl. 13.00 - flaske og lur.
Hun sover gerne 2 ...


Annonce

... timer, hvis hun vågner efter 60 min, prøver jeg at vende hende men oftest bliver jeg nødt til at tage hende op, hvor hun så falder i søvn på mig igen, og så kan jeg ligge hende tilbage i barnevognen. Hun sover til kl. 15.00.
Hvis hun ikke er vågen af sig selv kl. 15.00, så vækker jeg hende.
Hun tilbydes flaske, og spiser 60 ml.

kl. 17.30 - Flaske og lur.
Hun sover gerne mellem 30 - 60 min.

Skal jeg tilbyde hende en flaske her, indtil grøntsagsmos bliver aktuel?

kl. 21.00 - Flaske og godnat

Kl. 23.30 Flaske

Kl. 03.00 Flaske

Jeg føler, at jeg bliver nødt til at vække hende fra lurene, så de ikke bliver alt for lange. Jeg er bange for, hun vil sove for mange timer om dagen.

Hvad tænker du om at hun er vågen godt 3 timer om aftenen, kan det have noget at gøre med nattesøvnen?

Hvad er dine tænker om hendes mønster?

Med venlig hilsen
M

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Passiv rygning og børn

Små børn er særligt sårbare overfor passiv rygning, da deres organer endnu ikke er færdigudviklede.

Vi ved i dag at børn, som udsættes for passiv rygning, bliver oftere syge, og ofte også rammes hårdere af sygdomme. Børn, som udsættes for passiv rygning, har langt større risiko for at udvikle astmatisk bronkitis, astma, lungebetændelse og mellemørebetændelse.

Undersøgelser viser også at børn, som udsættes for passiv rygning i fostertilstanden og efter fødslen, vil...

Læs mere i Babylex

Feber

Børns temperatur kan stige pludseligt. Dette skyldes, at deres evne til at kunne regulere temperatur ikke er fuldt udviklet. Den normale temperatur ligger mellem 36,5 og 37,5 grader celsius. Det er normalt, at temperaturen er ½ grad højere om aftenen end om morgenen.

Når temperaturen stiger, og der er tale om feber, vil barnet fryse, være koldt og blegt. Når feberen har fundet sit leje, bliver barnet derimod varmt og får blussende røde kinder. Et barn der har feber, skal have...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce