Brev:
Grød og grøntsager eller grøntsager og grød?
Kære Helen
Mange tak for dine meget nyttige og søde svar på mine mange spørgsmål om mad mv. til den lille papegøje.
Ja, han har en rigtig god kontakt. Det lægger mange mærke til, faktisk.
Jeg giver ham pt kun grød til middag og har givet ham smagsprøver på grøntsagsmos et par gange. Dog ikke den store succes - heller ikke med en let amning først.
Kan man egentlig vende det om - så man giver grøntsagsmos til middag og grød til aften? Fordi han elsker grøden ville det måske være nemmere om aftenen, hvor han er træt og knap så nysgerrig på nye ting (læs: lettere muggen ...
... 😉)?
I øvrigt ved jeg, at de i vuggestuen hernede, serverer grøntsagsmos til middag. Til den tid med kød (fra 6 måneder).
Han elsker sin kop, som han selv han drikke vand af. Han nærmest stråler, når han kan selv, med lidt hjælp fra mig. Han tager også selv fat i skeen og kommer den i munden. Så jeg tager altid 2 skeer frem. Så bytter vi lidt frem og tilbage.
Du har tidligere skrevet, at man også kan komme smør i grøntsagsmos eller grød som fedtstof. Hvad med ghee? Har det samme næringsmæssige sammensætning?
På forhånd tak 😀
Bedste hilsner
Maria Louise
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...
26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...
Viden om børn:
Negle
Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.
Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.
Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.
Jern - jerntilskud præmatur
Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:
Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder
Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.
Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.