Annonce

Annonce

Brev:

Søvnproblemer - 1.5-3 timer lang putning (del 2)


19. oktober 2022

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Søvnproblemer - 1.5-3 timer lang putning (del 2)

Hej Helen.

Tusind tak for din besvarelse allerførst. Der faldt en kæmpe sten fra mit hjerte, for nu kunne jeg mærke jeg blev hørt og nu får den hjælp vi har brug for.

Og i dag lyder det så forkert at skrive "trænger til sofa og pusterum" - men putningen tog længere tid end sædvanlig i går, og derfor min dumme måde at formulere mig på! Og det er heller ikke nødvendigvis nødvendigt for os at hun kan puttes kl. 20, vil gerne tage hensyn til at at hun er en lille ugle :-) - men vil hun have bedre af længere nattesøvn og kortere lur?

Jeg er glad for at vi skal væk fra både "gå og se" og sidde ude på stolen - og forstår hvad du mener med søvntoget, det giver god mening!
Og skal lige hører dig omkring det! For de aftener hvor vi selv har tænkt tanken, at gide vide om vi puttede for tidligt og lod hende være oppe, synes vi aldrig der kommer tegn på træthed - indtil hun lige pludselig er overtræt. Og derfor kan vi have svært ved at stige på i ordentlig tid - men nu går vi i hvert fald 100% ind på mellem 20:30-21:00! Er hendes bad kl. 18:30 så for tidligt?

Med den nye puttemetode hvor ...


Annonce

... jeg bliver hos hende - hvad vil du gerne jeg gør i forhold til kommunikation der? Er det at sige "shh", "nu skal du og bamse ligge jer ned og sove" og "mor sidder lige her" - for tænker hun vil kaste med dynen og pege på ting mange gange, når jeg nu er mere tilgængelig efter vi har sunget (hvilket jeg synes er rart, at jeg er).

Og lige en sidste ting; jeg bruger værktøjer, sange og forskellige lege til at hjælpe hende til mere sprog (men jeg kunne også klart gøre mere og vil jeg til at gøre nu). Hun forstår meget af det jeg siger til hende - f.eks. sagde jeg på en gåtur den anden dag, at nøj hvor solen skinnede dejligt og jeg godt kunne bruge mine solbriller. Og haps hev hun dem op af en lomme i barnevognen og gav dem til mig. Så nu skal vi bare have til hende at komme med nogle ord tilbage :-)

Men i forhold til stimulering med det mentale som du skriver, (hvis du har tid) men hvordan kan jeg hjælpe hende med det?

Igen mange tak for din besvarelse! Går mod putte-stunden med fornyet energi og håber jeg snart kan give vores datter en rar afslutning på dagen.

Med venlig hilsen
Louise.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.

Ny i vuggestue og tandfrembrud

Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Kontakt til fremmede

Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Legetøj - 18 mdr.

Kære Helen . Mit barn er 18 mdr. hun leger rigtig fint. Hun kan også...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kravlegård - køb af kravlegård

Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.

En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.

I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...

Læs mere i Babylex

Feberkrampe

Det lille barn evne til at kunne regulere sin temperatur er umoden. Det betyder, at nogle børn får krampe i forbindelse med, at de får feber. Temperaturen kan stige pludseligt, og når temperaturen stiger for hurtigt, kan temperaturreguleringscenteret i hjernen ikke følge med, og kramperne opstår.

Feberkramper opstår hos 2-5% af børn mellem 6 måneder og 5 år, og det er den hyppigste årsag til kramper hos børn. Feberkrampe er delvist arveligt, så end forældre eller søskende har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Du har efterhånden reddet mig nogle gange. Jeg er meget taknemmelig for din rådgivning, især nu hvor jeg befinder mig i udlandet og er mor til mit første barn, hvilket betyder, at alt er nyt.

Hilsen
Mor i udlandet


Annonce