Annonce

Annonce

Svar: Meget sparsom afføring og luft i tarmene, baby på 12 uger


5. oktober 2022

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Maria Louise

Tak for dit brev, hvor dejligt at høre fra dig igen - velkommen tilbage og stort tillykke med, at I har fået en lillebror. Det lyder så dejligt! :)

Det er normalt, at der kan gå flere dage uden afføring, så længe din dreng ammes fuldt. Og det er sjældent, at børn der lever udelukkende på modermælk får forstoppelse. Du fortæller, at du har prøvet massage af maven, et termometer i måsen, glycerinsuppositorier, og det har ikke rigtig nogen effekt, og du fortæller også, at afføringen IKKE er hård, når den endelig kommer ud. Det lyder umiddelbart som normalt, da han ammes.

De første uger efter fødslen skal barnet helst have hyppige afføringer, men i takt med at mælken løber til, og barnet bliver ældre, så vil afføringshyppigheden ændre sig. Hos de fleste vil man opleve en ændring i 2-3 måneders alderen. Her sker der nogle ændringer i barnets mave- og tarmsystem, mælken optages på en anden måde, og det betyder, at der går længere tid mellem afføringerne.

Det betyder faktisk, at der hos børn, der ammes fuldt, godt kan gå 7-10 dage mellem afføringerne, uden at dette behøver være problematisk. Børn der får modermælkserstatning, bør derimod have afføring en gang i døgnet.

De første ca. 8 uger efter fødslen vil afføringerne være gule og tynde i konsistensen. Herefter får ca. 1/3 af børnene grønne/grønlige afføringer, og når barnet begynder med skemad, skifter afføringerne farve til mere brun, ligesom konsistensen bliver mere fast. Farven afhænger dels af, hvad barnet får at spise, og hvilken bakterieflora barnet har i mave og tarm.

Hos børn der ammes er bakterien laktobacillus bifidus dominerende. Den grønlige farve, som afføringen ofte får, skyldes først og fremmest galdefarvestoffer, der omdannes af bakterier, og dermed bliver afføringen grøn.

Modermælk indeholder dog også en del æggehvidestoffer og sukkerstoffer, som virker "osmotisk aktive" - det vil sige at de holder på vandet. Derfor vil børn, der ammes, ofte have naturligt tyndere afføringer, end børn der får modermælkserstatning. Samtidig vil man hos ammede børn også ofte se en højere forekomst af motilin, der fremmer peristaltikken og dermed kan give hyppigere afføringer - men dette ændrer sig ofte i takt med at barnet bliver ældre, og generelt siger man, at barnet ofte optager det meste af modermælken, så der er ikke ret mange affaldsstoffer, som skal udskilles, og dermed mindre hyppige afføringer.

Det er rigtig godt, at din dreng prutter, og du ...


Annonce

... fornemmer, at der på den måde er gang i mave- og tarmsystem. Det er vigtigt, at han kommer af med luften, og at der også er godt med tarmlyde. Det er et godt tegn.

Det er også rigtig godt, at du hjælper ham af med luften med mavemassage, bukker og strækker hans ben, trykker ham under fødderne osv. så du på den måde forsøge at hjælpe luften ud.

Det kan være rigtig godt at lægge ham på maven f.eks. hen over dine lår eller på din brystkasse - varmen fra din krop kan hjælpe ham til at slappe af i maven. Du må også gerne bære ham sådan, at han ligger på maven i dine arme.

Hjælp ham også med at trille omkring, dreje om sin egen akse, cykle med benene osv. og på den måde bruge sig selv motorisk - det kan også være med til at sætte lidt gang i maven.

Et bad kan også være med til at skabe ro i maven. Når han ligger i badekarret vil han naturligt slappe mere af i kroppen og dermed også i mave- og tarmsystem. Og med den alder han har nu, vil han godt kunne have glæde af, at I begynder at lave lidt rutiner omkring bad:)


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Nogle børn har glæde af et tilskud af mælkesyrebakterier. Det kan være med til at skabe en god bakteriekultur i maven. Du kan blandt andet købe D-vitamin, der er blandet med mælkesyrebakterier og på den måde give din dreng et dagligt tilskud af mælkesyrebakterier, når han alligevel skal have D-vitamin. Der findes forskellige muligheder på markedet... Bor du stadig i udlandet? I givet fald må du spørge på apoteket, hvilke muligheder I har hos jer:)

Bruger han sut? Nogle gange kan det også være en god idé med en sut til natten. Det at sutte virker beroligende, men samtidig sætter det også gang i tarmperistaltikken, uden at der kommer noget ekstra ned i maven. Det kan være med til at føre både mælk og luft igennem systemet og kan derfor have en beroligende effekt på maven.

Kogt vand, afkølet til ca. 37-40 grader kan faktisk også nogle gange hjælpe. Ikke i en mængde, så det tager pladsen op for mælken, men det kan være med til at give ro i maven. Nogle gange hjælper det at tilsætte lidt sukker, fordi sukkervand i sig selv virker smertestillende, men rent kogt vand kan også have effekt. Du kan prøve med f.eks. 25 ml for at se, om det gør en forskel hos jer. Og hvis du vil tilsætte sukker, så vil en lille teske til 100 ml kogt vand være passende i blandingsforhold.

Jeg håber, at du kan bruge disse tanker lidt videre :)

Rigtig meget held og lykke, og jeg glæder mig til at følge jeres lille familie endnu engang :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Orlov

Som børnefamilie i Danmark, har I særlige rettigheder i forhold til at få orlov.

I har f.eks. begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.

Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter...

Læs mere i Babylex

Quinoa

Quinoa er en plante, der vokser både vildt og dyrket. I Danmark kan den købes i supermarkedet og sælges her både som mel, flager og gryn. Den minder om hirse eller ris og kan indgå i madlavningen som alternativ til kartofler, ris og pasta.

Quinoaflager kan bruges til grød og indeholder ikke gluten, hvorfor quinoagrød kan gives før 6 måneders alderen. Det anbefales at man generelt varierer mellem forskellige grødtyper til børn. Quinoagrød har en lidt "fnugget konsistens" og smager...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

TAK for din fantastiske brevkasse! Jeg har overhovedet ikke tal på, hvor mange gange jeg har hentet uvurderlig hjælp ved at læse dine svar på alle mulige problematikker om tør hud, sutteflaske, søvn, afføring, øjenbetændelse osv. osv.

1000, 1000 tak!

Du gør livet nemmere for nybagte forældre og deres afkom. 😊

De bedste hilsner fra
Lise, mor til dejlige Anna på snart 5 mdr.


Annonce