Annonce

Annonce

Brev:

Sove i egen seng - 16 mdr.


24. september 2022

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Sove i egen seng - 16 mdr.

Kære Helen,

Jeg har tidligere skrevet for et par uger siden ang. min datters søvn og vi gerne vil have hende i egen seng.

Du anbefalede os i den forbindelse “små skridt” med at ligge ned sammen med hende, sidde op, mens hun ligger ned osv. Du anbefalede os at putte hende i vores seng og så flytte hende ned i egen seng, når vi selv går i seng. Metoden fungerer rigtig godt, og det går bedre og bedre med putning, hvilket er rigtigt dejligt. Vi har også flyttet hende i egen seng, når hun ikke har protesteret, når vi selv gik i seng.

Problemet er, at hun typisk vågner i løbet af natten, hvor hun så igen kommer op til os. Hun vågner typisk og er ...


Annonce

... meget ked af det; det eneste der rigtigt virker, er, at hun lægger sig helt tæt ind til én af os (mest mig), og vi krammer lidt - så sover hun igen. Jeg tror, hun er meget tæt knyttet til os.

Bør vi stadig putte hende i egen seng, når vi selv går i seng?

Efter hun er vågnet én gang (ca. kl 2), vågner hun typisk også omkring kl. 5, hvor hun ligesom ligger og “klager”. Altså hun ligger og siger en vedvarende “aaaah”-lyd. Og så falder hun som regel i søvn efter lidt tid og sover til kl. 7.

Jeg har mistænkt hende for at være sulten, men hun spiser virkelig meget mad og også godnatgrød.

Håber’, du har flere gode råd ☺️

Kærlig hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas på din babys sarte hud

Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.

Ny i vuggestue og tandfrembrud

Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Kontakt til fremmede

Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Legetøj - 18 mdr.

Kære Helen . Mit barn er 18 mdr. hun leger rigtig fint. Hun kan også...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Du har hjulpet mig med at få min datter til at sove i egen seng og sidenhen på eget værelse og det er bare gået SÅ fint! Jeg fulgte dine råd til punkt og prikke og det virkede fra første aften. Jeg er imponeret.

Tak fra Winnie, mor til pige på 8 måneder


Annonce