Brev:
Sove i egen seng - 16 mdr.

Kære Helen,
Jeg har tidligere skrevet for et par uger siden ang. min datters søvn og vi gerne vil have hende i egen seng.
Du anbefalede os i den forbindelse “små skridt” med at ligge ned sammen med hende, sidde op, mens hun ligger ned osv. Du anbefalede os at putte hende i vores seng og så flytte hende ned i egen seng, når vi selv går i seng. Metoden fungerer rigtig godt, og det går bedre og bedre med putning, hvilket er rigtigt dejligt. Vi har også flyttet hende i egen seng, når hun ikke har protesteret, når vi selv gik i seng.
Problemet er, at hun typisk vågner i løbet af natten, hvor hun så igen kommer op til os. Hun vågner typisk og er ...
... meget ked af det; det eneste der rigtigt virker, er, at hun lægger sig helt tæt ind til én af os (mest mig), og vi krammer lidt - så sover hun igen. Jeg tror, hun er meget tæt knyttet til os.
Bør vi stadig putte hende i egen seng, når vi selv går i seng?
Efter hun er vågnet én gang (ca. kl 2), vågner hun typisk også omkring kl. 5, hvor hun ligesom ligger og “klager”. Altså hun ligger og siger en vedvarende “aaaah”-lyd. Og så falder hun som regel i søvn efter lidt tid og sover til kl. 7.
Jeg har mistænkt hende for at være sulten, men hun spiser virkelig meget mad og også godnatgrød.
Håber’, du har flere gode råd ☺️
Kærlig hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Søvnrytme dreng 18 måneder - del II
Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...
4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...
Viden om børn:
Faderskab
Et barn, der er født i Danmark, skal som udgangspunkt have registreret en far. Det er vigtigt, fordi barnet har ret til at kende sin biologiske baggrund, og fordi faderskabet giver både barnet og faren en række rettigheder og pligter.
Hvis I forældre er gift, så får faderen automatisk faderskabet. Hvis I forældre ikke er gift, så skal du ansøge om faderskabet - og det skal du gøre i forbindelse med barnets fødsel og inden for 4 uger. Hvis I ikke har anmeldt faderskabet inden for...
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




